Elektroodpady, baterie, akumulatory, świetlówki

Ilustracja do artykułu elektroniczne.jpg

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny zawiera szkodliwe substancje, które mogą stanowić znaczne zagrożenie zdrowotnie i negatywnie wpłynąć na stan środowiska. Dlatego prawo polskie i europejskie klasyfikuje się je jako odpady niebezpieczne i nakazuje ich selektywne zbieranie.

Bezpłatny odbiór dużych elektroodpadów

Posiadacze dużych i ciężkich urządzeń, takich jak np. lodówki, pralki, kuchenki elektryczne mają możliwość skorzystania z usługi ich bezpłatnego odbioru z domu. Aby zamówić usługę bezpłatnego odbioru dużych elektrośmieci z domu należy zadzwonić pod numer  85 741 79 83.

 Kontenery na drobne elektroodpady

Mniejsze elektroodpady jak np. telefony komórkowe, komputery i podzespoły, narzędzia elektryczne, drobny sprzęt agd i rtv itp. mogą być wyrzucane do 110 zielonych kontenerów na elektrośmieci rozstawionych na terenie całego Białegostoku. To nowy rodzaj pojemników, który rozszerza system selektywnej zbiórki odpadów w mieście. Mieszkańcy Białegostoku będą teraz mogli jeszcze łatwiej pozbyć się starego, zepsutego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Dokładne lokalizacje pojemników dostępne na MAPIE POJEMNIKÓW.

 

 

Świetlówki

Zużyte świetlówki to odpady niebezpieczne. Zawierają rtęć, która może przedostać się do organizmu człowieka wraz ze skażoną wodą, powietrzem lub pożywieniem

Zgodnie z przepisami prawa powinny być zbierane selektywnie. Ponieważ rtęć uwalnia się ze stłuczonej świetlówki, należy dołożyć wszelkich starań, by dostarczyć ją w stanie nieuszkodzonym do punktu zbierania.

Zużyte świetlówki są zbierane w punktach handlowo – usługowych. Można je również bezpłatnie oddać do PSZOK (Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych).

Baterie i akumulatory

Baterie i akumulatory, ze względu na obecność w składzie chemicznym metali ciężkich, mogą stanowić znaczne zagrożenie zdrowotne i negatywnie wpłynąć na stan środowiska przyrodniczego. Dlatego prawodawstwo polskie i europejskie klasyfikuje je jako odpady niebezpieczne i nakazuje ich selektywne zbieranie.

W Białymstoku selektywną zbiórką baterii i akumulatorów zajmują się m.in. szkoły, urzędy, placówki handlowo – usługowe, zakłady pracy. Zachęcamy, by wyrzucać i korzystać ze znajdujących się tam odpowiednich pojemników. Zebrane w ten sposób baterie i akumulatory trafią do odpowiednich firm, które zajmują się ich unieszkodliwianiem i odzyskiem zawartych w nich surowców wtórnych.

Informacja o miejscach, w których można oddać zużyte baterie, znajduje się także na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

PSZOK w Hryniewiczach nieodpłatnie przyjmuje zużyte baterie i akumulatory.

Powrót na początek strony