Butelkomaty do butelek typu PET na terenie Białegostoku

Mieszkańcy od stycznia 2020 r. mogą już korzystać z pierwszych butelkomatów, które pojawiły się w Białymstoku. Ta pilotażowa akcja, która ma przynieść konkretne korzyści – za pieniądze uzyskane ze sprzedaży butelek zostaną kupione sadzonki drzew.

Ilustracja do artykułu butelkomaty1_resize.jpg

W Białymstoku stanęły dwa butelkomaty. To pilotażowa akcja, której inicjatorami są białostoccy radni Koalicji Obywatelskiej - Jowita Chudzik i Łukasz Prokorym.

Butelkomaty zostały ustawione w budynkach Urzędu Miejskiego przy ul. Słonimskiej 1 oraz w Departamencie Obsługi Mieszkańców przy ul. J. K. Branickiego 3/5. Białostoczanie mogą do nich wrzucać butelki PET o pojemności 0,5 i 1,5 litra. Korzystać z urządzeń można w godzinach pracy Urzędu – w poniedziałki 8.00-17.00, od wtorku do piątku 7.30-15.30. Te urządzenia w niedalekiej przyszłości będą mogły być ustawiane także w innych lokalizacjach na terenie Białegostoku.

W każdym z tych butelkomatów mieści się 240 butelek. Po opróżnieniu urządzenia butelki będą sprzedawane firmom zajmującym się recyklingiem w cenie 10 groszy za sztukę. Uzyskane w ten sposób pieniądze Miasto przeznaczy na zakup sadzonek drzew, które zostaną później posadzone na terenie Białegostoku. 

Jak twierdzą naukowcy, przy produkcji plastikowych opakowań wykorzystywanych jest ponad 4 tys. chemicznych substancji. Tylko 25% zostało przebadanych pod kątem toksyczności. Na dodatek oblicza się, że rozkład plastikowych opakowań trwa ponad 500 lat.

– Niestety, plastik jest wciąż wszechobecny, dlatego warto starać się, aby trafiał do recyklingu, a nie na składowiska – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – To pomaga zmniejszyć szkodliwy wpływ tego tworzywa na nasze zdrowie i na środowisko, w którym żyjemy.

------

Regulamin przyjmowania butelek PET w automacie  do selektywnej zbiórki butelek PET

§ 1
Regulamin określa zasady segregacji butelek PET w automatach do selektywnej zbiórki odpadów.

§2
Właścicielem automatów do selektywnej zbiórki butelek PET jest Przedsiębiorstwo Usługowo – Handlowo – Produkcyjne „LECH” Sp. z o.o. z siedzibą w  Białymstoku, ul. Kombatantów 4, 15-110  Białystok, wpisane do Rejestru Przedsiębiorców  Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy w Białymstoku pod nr KRS 0000097008, NIP 542-020-03-81.

§3
Lokalizacja automatów:
a) Urząd Miejski, ul. Słonimska 1, Białystok    
b) Departament Obsługi Mieszkańców, ul. Jana Klemensa Branickiego 3/5, Białystok     

§ 4
W automatach do selektywnej zbiórki odpadów przyjmowane są plastikowe butelki  PET o pojemności 0,5 i 1,5 litra.

§ 5
Zasady korzystania z automatów:
1.  Należy wrzucić pustą plastikową butelkę PET, postępując zgodnie z komunikatami wyświetlanymi na ekranie.
2. Jedna wrzucona butelka to 0,10 zł przekazane na rzecz zakupu drzew, które zostaną posadzone na  terenie naszego miasta.

§ 6
Butelki nie podlegają wymianie na środki finansowe. Oddanie butelek jest dobrowolne. Wrzucając butelkę do automatu osoba wrzucająca godzi się na wsparcie celu ustalonego przez P.U.H.P  „LECH” Sp. z o.o.  i akceptuje niniejszy Regulamin.

§ 7
Akcja zbiórki butelek PET ma na celu zwiększenie ilości pozyskanych odpadów surowcowych typu PET.

§ 8
Wszelkie uwagi dot. działania automatów można zgłaszać  pod nr  telefonu : 85 741 79 83.

Powrót na początek strony