Wyróżnienie spółki LECH i Białegostoku w Konkursie o Puchar Recyklingu

Spółka PUHP LECH Spółka z o.o. zdobyła wyróżnienie w ogólnopolskim Konkursie o Puchar Recyklingu w kategorii „Rekordowy karton”.

Ilustracja do artykułu 311639520_615691863585aaaaa415_7339852837222809194_n.jpg

Nagroda został przyznana za zebranie prawie 254 ton opakowań wielomateriałowych  w 2021 r.  Jest to blisko 56 ton więcej niż rok wcześniej. W ramach kategorii „Rekordowy karton” uczestnicy nagradzani są zarówno za ilość zebranych opakowań po mleku oraz sokach, jak i za skuteczność, efektywność, a także innowacyjność działań edukacyjnych.

KONKURS PUCHAR RECYKLINGU

Konkurs Puchar Recyklingu organizowany przez miesięcznik "Przegląd Komunalny", w sposób kompleksowy ocenia selektywną zbiórkę odpadów i działania edukacyjne w tym zakresie. Skierowany zarówno dla gmin, jak i przedsiębiorstw, które zajmują się zbiórką i zagospodarowaniem odpadów.

W przypadku gmin i przedsiębiorstw komisja konkursowa ocenia poziomy odzysku poszczególnych frakcji odpadów, ekoinnowacje oraz działania edukacyjne. Podmioty te walczą o nagrody główne, którymi są Puchary Recyklingu, a także o nagrody za wyniki we frakcjach.

Każdego roku finał konkursu odbywa się podczas prestiżowego Międzynarodowego Kongresu Ochrony Środowiska ENVICON. Podczas tegorocznej gali 18 października, wyróżnienie w kategorii "Rekordowy karton" odebrał Prezes Zarządu P.U.H.P. LECH Michał Stefanowicz (na zdjęciach w galerii poniżej - fot. Dobrowolne Porozumienie Rekarton).

Partnerem kategorii "Rekordowy Karton" jest Krajowa Izba Gospodarcza Przemysłu Spożywczego i Opakowań, która w ramach Porozumienia REKARTON aktywnie wspiera zbieranie i recykling zużytych kartoników po mleku i sokach.

PONOWNE WYKORZYSTANIE KARTONIKÓW PO NAPOJACH W BIAŁYMSTOKU

Zużyte kartony po mleku i sokach są wartościowym surowcem wtórnym, który należy odzyskiwać. Opakowania te muszą być, zatem selektywnie zbierane, czyli wyrzucane do pojemników lub worków na odpady w kolorze żółtym.

Kartoniki składają się w 73-88% z włókien celulozowych, które mają bardzo dobre parametry fizyczne i nadają się do ponownego wykorzystania. Najbardziej popularną metodą recyklingu kartoników jest odzysk celulozy w papierni i jej wykorzystanie do produkcji rozmaitych papierów i tektury.

Kartony po płynnej żywności można również przerobić na płyty, znajdujące zastosowanie w budownictwie oraz przemyśle meblarskim, np. do wyrobu mebli ogrodowych. Własnie takie rozwiązanie będzie zastosowane w Białymstoku. Spółka LECH prowadzi aktualnie budowę eksperymentalnej linii do wytwarzania deski kompozytoiwej, która ma produkować deskę kompozytową powstającą z kartoników po napojach oraz folii. Linia powstaje w Zakładzie Utylizacji Odpadów Komunalnych w Hryniewiczach.

Powrót na początek strony