Białostocki pomysł wykorzystania odpadów z główną nagrodą za innowacje 2024 r.

Spółka LECH otrzymała główną nagrodę w ogólnopolskim konkursie „Innowacja i inspiracja w gospodarce odpadami” za stworzenie doświadczalnej linii do produkcji desek kompozytowych z kartoników po napojach oraz folii. Prezes Zarządu PUHP LECH Michał Stefanowicz odebrał dziś to zaszczytne wyróżnienie podczas 28. Konferencji „Kompleksowa gospodarka odpadami – Zjazd Branży Gospodarki Odpadami”.

Ilustracja do artykułu portal.jpg

Ideą konkursu jest nagradzanie innowacyjnych projektów, otwierających drogę do nowych możliwości wykorzystywania odpadów. Jak pisze organizator konkursu, firma Abrys: gospodarka odpadami powinna być otwarta na innowacje, nowe rozwiązania techniczne i organizacyjne. Chcemy znajdować w naszej branży pozytywne przykłady innowacji oraz inspiracje do rozwoju.

INNOWACYJNY PROJEKT SPÓŁKI LECH

Takim właśnie przykładem jest nowa inwestycja zrealizowana przez naszą spółkę w Zakładzie Utylizacji Odpadów Komunalnych w Hryniewiczach. Powstała tam doświadczalna linia do produkcji desek kompozytowych z opakowań wielomateriałowych po napojach typu TetraPak i folii polietylenowej w proporcjach – 45 %  opakowania wielomateriałowe oraz 55 % folia.

3 września, podczas konferencji w Zakopanem, odbyło się podsumowanie tegorocznej edycji konkursu. Nasz projekt został uznany najlepszą Innowacją i Inspiracją 2024 roku. Nagrodę odebrał Prezes Zarządu PUHP LECH Michał Stefanowicz.

Projekt zrealizowany został we współpracy z Politechniką Poznańską, która udzieliła w spółce LECH licencji na wykorzystanie doświadczalnej technologii. Istotą wynalazku jest sposób wytwarzania płyty kompozytowej, który polega na oczyszczeniu i rozdrabnianiu odpadów opakowaniowych na drobne kawałki. Następnie poddaje się je prasowaniu w temperaturze 110 – 230 stopni C i układaniu naprzemiennie z foliami z polietylenu, a następnie prasowaniu przy podwyższonym ciśnieniu.

JAK MOŻNA WYKORZYSTAĆ PŁYTĘ Z ODPADÓW?

Płyty, jako półprodukty do obróbki mechanicznej, mogą znaleźć zastosowanie w budownictwie, transporcie, logistyce, małej architekturze, sektorze meblarskim np. jako:
- alternatywa dla płyty pilśniowej, MDF i OSB
- płyty izolacyjne
- płyty podłogowe
- płyty szalunkowe
- wypełnienie poziomów regałów magazynowych
- panele dźwiękochłonne
- osłona przed wiatrem i deszczem np. na budowach 
- podłogi furgonetek, ciężarówek, przyczep i wagonów
- mała architektura ogrodowa i miejska (ławki)
- płyty reklamowe.

WYKRZYSTANIE PROBLEMOWYCH ODPADÓW

Funkcjonowanie instalacji pozwoli na recykling problemowych odpadów jakimi są wielomateriałowe opakowania po napojach, które składają się z różnych rodzajów tworzyw sztucznych i papieru. Ich wykorzystanie wpisuję się w ideę Gospodarki o Obiegu Zamkniętym.

Opakowania wielomateriałowe po napojach są niezwykle trudnym odpadem do odzysku. W Polsce nie ma jeszcze takiej linii, która wykorzystywałaby je całkowicie. Doświadczalna technologia, którą realizuje PUHP LECH Spółka z o.o. w Białymstoku,  pozwoli w 100 procentach wykorzystywać takie opakowania. Dzięki temu nie będzie problemu z odpadem, który obecnie jest bardzo trudny do sprzedania. A jednocześnie jeszcze bardziej podniesiemy poziom odzysku surowców. Będzie to korzystne zarówno dla środowiska jak i dla społeczności naszego miasta.

Powrót na początek strony