Jak produkujemy prąd i ciepło - Dzień Otwarty w ZUOK Białystok

Sobotnia liczba dnia to 2600. Tyle kilogramów ważyła tylko druga, 37-osobowa grupa, która zwiedzała naszą spalarnię. Zobaczymy czy uda nam się ten rekord pobić podczas kolejnych dni otwartych już za miesiąc.

Ilustracja do artykułu 331572228_1230312604290593_2333949128486366809_n (1).jpg

4 marca odbył sie kolejny Dzień Otwarty w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych przy ul. Andersa w Białymstoku. Podczas wizyty w jednej z nielicznych instalacji termicznego przekształcania odpadów jakie funkcjonują w Polsce, mieszkańcy mogli dowiedzieć się wielu ciakawych informacji na temat systemu gospodarki odpadami w mieście, zasad segregowania śmieci w domach i dowiedzieć się co się z nimi dzieje, kiedy zostaną odebrane przez śmieciarki.

ZWIEDZAMY I WAŻYMY SIĘ

Pracownicy spółki LECH zarządzającej zakładami, opowiadali o tym jakie odpady trafiają do sortowni w ZUOK w Hryniewiczach, a jakie do ZUOK w Białymstoku. Po zakończeniu spotkania połączonego z pokazem slajdów i filmów, mieszkańcy mogli zobaczyć spalarnię na własne oczy i przekonać się, że jest to zakład bezpieczny dla środowiska i pożyteczny dla systemu energetycznego. ZUOK bowiem dzięki spalaniu odpadów produkuje energię i elektryczną i ciepło systemowe, które ogrzewa białostockie domy.

Przy okazji zwiedzający mogli stanąć na tzw. wadze pomostowej zalistalowanej na bramie wjazdowej do ZUOK, na której ważone są pojazdy przywożące odpady. Zważyliśmy się wspólnie i okazała się, że druga grupa licząca 37 osób ważyła 2600 kg. Mniejsza o 10 osób grupa pierwsza ważyła natomiast prawie 1800 kg! Czy za miesiąc padnie rekord?

15 KWIETNIA KOLEJNY DZIEŃ OTWARTY

Już dziś zapraszamy Państwa na kolejny Dzień Otwarty w ZUOK Białystok, który odbędzie się 15 kwietnia. Zapisy przez internet rozpocznął się 1 kwietnia na stronie internetowej odpady.bialystok.pl

Powrót na początek strony