Dzień otwarty w ZUOK Białystok - elektrociepłowni zasilanej odpadami

Kolejni mieszkańcy mogli odwiedzić Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Białymstoku podczas Dnia Otwartego, który odbył się w sobotę 27 kwietnia.

Ilustracja do artykułu 438095549_939612274526704_5240309007851284558_n.jpg

Instalacja termicznego przekształcania odpadów komunalnych zarządzana przez miejską spółkę LECH funkcjonuje już od ponad 8 lat co roku spalając do 120 tysięcy ton śmieci, z których produkowana jest energia elektryczna i ciepło systemowe.

Jest to jeden z niewielu takich obiektów funkcjonujących w Polsce. Na terenie naszego kraju jest zaledwie 9 takich elektrociepłowni, w których paliwem do wytwarzania energii są odpady komunalne. W Polsce spala się rocznie ok. 1 mln ton odpadów. Dla porównania – w krajach Unii Europejskiej funkcjonuje prawie 500 instalacji termicznego przekształcania odpadów, które przetwarzają 100 mln ton odpadów rocznie.

Dla mieszkańców Białegostoku i województwa zwiedzanie naszego obiektu to bardzo interesująca wycieczka połączona z edukacją na temat segregowania odpadów. Od momentu otwarcia ZUOK w Białymstoku odwiedziło nas już ok. 12 tysięcy osób. Głównie są to uczestnicy wycieczek zorganizowanych ze szkół i uczelni. Dla mieszkańców, którzy nie mogą wziąć udziału w takiej wycieczce, kilka razy w roku organizujemy dni otwarte, które odbywają się w soboty. Można się na nie zapisać przez internet.

Właśnie taki Dzień Otwarty odbył się w ZUOK Białystok 27 kwietnia 2024 r. Dwie grupy mieszkańców mogło przekonać się, że spalarnia to nowoczesna elektrociepłownia, bezpieczna dla środowiska i otoczenia.

Kolejny Dzień Otwarty odbędzie się 8 czerwca, a zapisy przez internet rozpoczną się w ostatnich dniach maja na naszych stronach internetowych: lech.net.pl i odpady.bialystok.pl.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z ostatniego Dnia Otwartego.

Powrót na początek strony