wyszukajPrzedszkole Samorządowe nr 82

Przedszkole Samorządowe Nr 82 mieści się w Białymstoku przy ul. Z. Herberta 63. Położone jest w zacisznym miejscu na osiedlu TBS - y.

Naszą społeczność tworzy osiem grup przedszkolnych, do których uczęszczają dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Misją przedszkola jest tworzenie wychowankom warunków i możliwości wszechstronnego rozwoju z uwzględnieniem ich indywidualnych potrzeb, zainteresowań i możliwości, rozwijanie zdolności, kształtowanie właściwych postaw moralnych i społecznych oraz przygotowanie do dalszej edukacji.

Nasze działania edukacyjne poszerzamy realizując opracowane przez nauczycielki innowacje, programy autorskie i projekty edukacyjne. Wśród nich stałe miejsce w edukacji przedszkolnej ma program „Mali strażnicy przyrody” i projekt edukacyjny „Nasza Ziemia planeta zielona”.

 

MARZEC

Pomysły na wykorzystanie butelki PET

W dniu 14 marca 2016r. dzieci 3, 4 i 5 letnie (ok. 100 dzieci)  wraz ze swoimi paniami (5 pań) przygotowały prace przestrzenne przy użyciu surowców wtórnych tj.: plastikowe butelki, kubki, drobne metale kolorowe i papier.Wszelkie materiały potrzebne do realizacji zajęć dostarczone były we wcześniejszym terminie przez rodziców  dzieci. Stworzonych zostało pięć prac pt.: „Biały Jeleń”, „Odkurzacz”, „Rakieta” , „Korkojad”, „Pingwin”. Wykonywanie prac dostarczyło wszystkim wiele radości i zabawy. Dzieci wykazały się pomysłowością i inwencją twórczą. W związku z tym, że każdy miał wiele pomysłów, jedyną napotkaną trudnością okazało się nadanie nazwy poszczególnym „wytworom”. Wspólne wykonywanie prac ukazało dzieciom różne możliwości wykorzystania surowców wtórnych oraz wpłynęło na rozwój postaw społecznych takich jak współodpowiedzialność i koleżeństwo.

galeria z realizacji zadania poniżej

 

Ekologiczny Pokaz Mody

W dniu 21.03.2016r. w Przedszkolu Samorządowym Nr 82 odbył się ekologiczny pokaz mody. Zaprezentowanych zostało sześć strojów: „Butelkowy zawrót głowy”, „Wiosenny powiew wiatru”, „Puszysta zebra”, „Kwiaty we włosach”, „Ekologiczna wiosna”, „Kosmiczny płaszcz przeciw deszczowi meteorytów”. W przygotowanie strojów zaangażowanych było ok. 100 dzieci i 5 nauczycieli. Stroje wykonane zostały w dniach 17-18.03.2016r. z surowców wtórnych, które systematycznie dostarczali nam rodzice. Przygotowanie strojów sprawiło wszystkim wiele radości. Mogliśmy wykazać się inwencją twórczą i kreatywnością oraz rozwijać umiejętność współpracy w grupie i brania odpowiedzialności za podejmowane decyzje.

Równolegle przez cały marzec we wszystkich oddziałach przedszkolnych organizowana była zbiórka nakrętek. Rodzice przynosili nakrętki w każdy poniedziałek do wyznaczonych grup. Zebranych zostało 90kg nakrętek.

galeria z realizacji zadania poniżej

 

KWIECIEŃ

Wykorzystanie kartonu

„Statek kosmiczny, dom dla lalek czy tajna skrytka – pomysły na wykorzystanie kartonu”,  to kolejne zadania w ramach konkursu „Nasze przedszkole jest EKO”. Tym razem zadania  zostały wykonane przez dwie grupy starszaków „Misie" i „Krasnoludki”, czyli uczestniczyło w nich 50 przedszkolaków i 4 panie nauczycielki. Wszystkie prace zostały wykonane z kartonu pozyskanego od  rodziców w ramach zbiórki makulatury, z zastosowaniem różnych technik plastycznych jak: malowanie farbami plakatowymi, wyklejanie gazetami i krepiną.  Uczestnicy projektu, zwłaszcza przedszkolaki, po raz kolejny wykazali się dużym zaangażowaniem i pomysłowością. Nie zabrakło też fantazji dziecięcej, kiedy w trakcie tworzenia chłopcy przenosili się w przestworza podróżując kosmicznymi rakietami, a dziewczynki planowały wyposażenie domu dla bajkowych postaci. Pomimo niewielkich trudności, które stworzyło łączenie w całość dużych elementów, wykonanie powyższych prac dostarczyło wszystkim dużo radości i satysfakcji.

galeria z realizacji zadania poniżej

Teatrzyk ekologiczny

22 kwietnia po raz siódmy w naszym przedszkolu uroczyście obchodziliśmy Dzień Ziemi. W przygotowanie i prowadzenie tegorocznej uroczystości zaangażowało się 5 nauczycielek, a uczestnikami były wszystkie przedszkolaki tj.  200 dzieci. Tematem przewodnim uroczystości były żywioły, a celem ukazanie dzieciom ich dobroczynnego i niszczycielskiego  wpływu na naszą planetę  i tym samym na jakość naszego życia na Ziemi. Tegoroczną imprezę uświetniły występy przedszkolaków. Dzieci z grupy „Misie” wykonały pantomimę pt. „Zielony Kapturek”, której przesłaniem było dbanie o czystość środowiska, w którym żyjemy czyli troska żywioł Ziemi. Natomiast dzieci z koła tanecznego poprzez  żywiołowy „Taniec ognia”, ukazały jego niszczycielską moc wynikającą z bezmyślnego działania człowieka. Było super!

Uzbieraliśmy 130 kg makulatury. Wymieniliśmy ją na 33 sadzonki w dniu 23 kwietnia podczas akcji Drzewko za makulaturę. Pozyskane sadzonki: berberys, aronia i jarzębina zasadziliśmy w  ogrodzie przedszkolnym.

galeria z realizacji zadania poniżej

MAJ

Lekcja edukacyjna o bateriach

W pierwszym tygodniu maja przeprowadzone zostały w naszym przedszkolu zajęcia edukacyjne na temat zagrożeń płynących z niewłaściwego zagospodarowania zużytych baterii. Zajęcia przeprowadziło 5 nauczycielek, a uczestnikami było 75 dzieci. Głównym celem zajęć było kształtowanie postaw proekologicznych i zachowań sprzyjających ochronie środowiska. W trakcie ich trwania dzieci dowiedziały się, co to jest energia i skąd się bierze, poznały odnawialne źródła energii oraz sposoby utylizacji zużytych baterii. Dzieci doskonale poradziły sobie z zadaniem, w którym trzeba było wymienić przedmioty, które zasilane mogą być bateriami.  Jednocześnie dzieci dowiedziały się jakie skutki płyną z niewłaściwego składowania zużytych baterii – 1 bateria zanieczyszcza trwale 1 m³ ziemi.

galeria z realizacji zadania poniżej

Plakat edukcyjny

Plakat informacyjny o zbiórce baterii wykonało pięcioro dzieci z koła ekologicznego „Mali Strażnicy Przyrody” wraz z dwiema nauczycielkami. Praca została wykonana techniką malowanie przy użyciu farb plakatowych z zastosowaniem baterii. Powstały plakat przedstawia drzewo obumarłe na skutek rozkładających się baterii znajdujących się w ziemi. Zajęcia poprzedzone były rozmową na temat zagrożeń płynących z niewłaściwego ich przechowywania i negatywnych skutków jakie wywierają na środowisko przyrodnicze. Natomiast w grupach starszych nauczycielki przeprowadziły z dziećmi zajęcia utrwalające wiadomości dotyczące recyklingu zużytych baterii. Pragniemy nadmienić iż nasze przedszkole od początku istnienia  - 7lat – aktywnie zajmuje się zbiórką zużytych baterii. W tym roku udało się nam zebrać 1020kg baterii.

galeria z realizacji zadania poniżej

CZERWIEC

Ekologiczny latawiec

Ostatnie zadanie konkursowe pt. „Latawce”  zostało wykonane przez 21 dzieci  z grupy III „Misie” i dwie panie nauczycielki. Praca została wykonana z kartonu po ręcznikach papierowych, który znaleźliśmy w magazynku przynależącym do naszej sali. Wycięliśmy z niego cztery latawce- dwa duże i dwa mniejsze. Następnie  podzieleni na cztery zespoły przystąpiliśmy do ozdabiania ich za pomocą kolorowego, samoprzylepnego papieru. Na tym etapie pracy każdy mógł wykazać się pomysłowością  i umiejętnością pracy w zespole. Na zakończenie latawcom doczepiliśmy frędzle wycięte z reklamówek. Nadaliśmy im imiona: Stworek, Zwierzaczek, Kwiatuszek, Serduszek i zrobiliśmy wspólne, pamiątkowe zdjęcie. Ostatnim etapem zadania było puszczanie ich na wietrze i tu pojawił się mały problem, bo ta czynność wcale nie była łatwa.... ale zabawa  na przedszkolnym placu z latawcami  okazała się super.

galeria z realizacji zadania poniżej

 

 

 

 
loading