wyszukajPrzedszkole Samorządowe nr 78

Przedszkole Samorządowe nr 78

Przedszkole zostało oddane do użytku w 1988 roku. W roku szkolnym 2016/2017 uczęszcza do przedszkola 193 dzieci. Sale przedszkola są przestronne, kolorowe, bogato i estetycznie wyposażone. Posiadają bezpieczne, zaprojektowane z myślą o dzieciach meble. Atrakcyjne zabawki zapewniają dzieciom wszechstronny rozwój. Placówka posiada nowoczesny sprzęt dydaktyczny. Ponadto dzieci mają do dyspozycji bibliotekę, salę regionalną i teatralną, plac zabaw. Oprócz zajęć dydaktycznych wynikających z postawy programowej, oferujemy bezpłatne zajęcia szachowe, rytmikę, zajęcia plastyczne, teatralne, recytatorskie, ekologiczne, taneczne. Dzieci, które wymagają pomocy korzystają z terapii pedagogicznej, logopedycznej, arteterapii.

Eko-biżuteria na Dzień Kobiet

W zajęciach brały udział dzieci z dwóch grup trzylatków I i II było to w sumie 38 maluszków.

W organizację tego zadania zaangażowały się 3 nauczycielki: Anna Kalata, Urszula Bazyluk i Jolanta Łapiak oraz około 20 rodziców, którzy pomogli zgromadzić materiały do wykonania biżuterii. Dzieci wykonały 3 rodzaje prac:

1) bransoletki z rozciętych rolek po papierze toaletowym owiniętych następnie srebrną folią po czekoladach i ozdobionymi dodatkowo guzikami pozyskanymi ze starych ubrań;

2) bransoletki z rozciętych rolek po papierze toaletowym oklejonych następnie czarno-białymi gazetami i ozdobionymi dodatkowo guzikami;

3) naszyjniki z plastikowych nakrętek (w których uprzednio nauczycielki wykonały otwory)  i słomek.

W trakcie realizacji zadania maluszki dowiedziały się co to jest recykling i w jak atrakcyjny sposób można wykorzystać rzeczy które wydają się już bezużyteczne. Dzieci bardzo chętnie tworzyły Eko-biżuterię, motywowane dodatkowo tym, że wykonują ja dla swoich mam na Dzień Kobiet. Wykazały się przy tym dużą pomysłowością i wytrwałością w doprowadzaniu pracy do końca.

Eko-przedstawienie na I Dzień Wiosny

Przedstawienie „W trosce o Ziemię” zostało wystawione 24 marca 2017. Na spektakl zaproszono starsze grupy przedszkolne. W przedstawieniu wzięło udział 25 dzieci.

W organizację zaangażowały się 2 nauczycielki oraz rodzice dzieci. Przedszkolaki pod opieką nauczycielek wykonały imitację kartonowych kontenerów do segregacji śmieci oraz pomagały w malowaniu banneru, który tworzył dekorację ścienną. Dzieci z pomocą Pań zrobiły
7 kostiumów dla zwierząt i ptaków wykonanych z bibuły i kartonu. W przygotowanie strojów włączyli się rodzice przynosząc stroje dla skrzatów i motyli.

Akcja rozgrywała się na polanie w lesie, gdzie spokojne życie zwierząt i skrzatów zakłóciła rodzina, która przyjechała na piknik i zostawiła po sobie dużo śmieci. Zwierzęta na pomoc wezwały przedszkolaki. Dzieci wypełniły swoje zadanie, pozostawiając polanę czystą oraz przypomniały wszystkim jak należy segregować odpady. Na koniec przemówiła Pani Ziemia, która podziękowała za troskę i przypomniała jak ważne jest dbanie o środowisko.

Dzieci były zaangażowane i z chęcią przygotowywały się do spektaklu, a treść przedstawienia była jasna i czytelna w odbiorze.

Eko-warsztaty

W zajęciach brało udział 11 dzieci z grup starszych w ramach koła ekologicznego.

Warsztaty przeprowadzone zostały przez nauczycielkę Agatę Rzepniewską. Dzieci podczas zajęć wcieliły się w rolę strażników przyrody i w związku z tym wykonały dla siebie stroje wykorzystując surowce wtórne: makulaturę, folię oraz butelki plastikowe.

Dzieci wykazały się inwencją twórczą, kreatywnością i pomysłowością. Miały dużą przyjemność z klejenia poszczególnych elementów stroju, zakładania go oraz zaprezentowania efektów pozostałym dzieciom z przedszkola podczas przemarszu po grupach.

Efektem końcowym było 11 strojów wykonanych z surowców wtórnych.

Dzieci bardzo zaangażowały się w działanie i były dumne z efektów swojej pracy. Z przyjemnością prezentowały się jako strażnicy przyrody. Podczas przemarszu miały okazję przypomnieć innym dzieciom o potrzebie segregacji śmieci.

 Eko-quiz

25.04. 2017 r w PS 78 odbył się quiz ekologiczny. Brała w nim udział 64 dzieci z
3 przedszkoli. Każdą placówkę reprezentował 5-osobowy zespół.

Organizacja i przebieg była prowadzona przez 3 nauczycielki.

Przebieg:

- scenka rodzajowa „Piknik w lesie”;

- zadanie „Posprzątajmy las” – segregacja śmieci wg. wylosowanego symbolu;

- zadanie zagadki słuchowe – rozpoznawanie odgłosów lasu i ulicy;

- zadanie puzzle „Segregujemy śmieci”

- zabawa ze śpiewem „Posprzątajmy świat”;

- zadanie – zagadki „Jak się zachowasz?”;

- konkurencje sportowe: rzut butelkami do kosza, zwijanie dywanu z gazet, zbieranie na czas papierkowych kul;

- zadanie „Ekologiczna zabawka” z surowców wtórnych

- ogłoszenie wyników;

Sukcesy: dzieci wykazały się dużą wiedzą z zakresu segregacji śmieci i zachowań proekologicznych.

 Eko-gra

W wydarzeniu brało udział 25 dzieci z grupy 6-latków. Podczas zajęć powstała gra edukacyjna - memory pod hasłem „Segreguję odpady”, a następnie  przeprowadzone zostały rozgrywki zespołowe. Przedsięwzięcie zostało przeprowadzone przez nauczycielki PS nr 78 w Białymstoku: Renatę Maksimowicz i Elżbietę Talecką.

            Na początku odbyła się rozmowa na temat segregacji odpadów  (utrwalono zasady segregacji, oznaczenia pojemników służących do segregacji śmieci obowiązujące w naszym mieście, motywowano dzieci do segregacji odpadów). Następnie z zapałem starszaki wspólnie z nauczycielkami przygotowały niezbędnie materiały: ilustracje z hasłami motywującymi do segregacji, kartony, gazety, taśmę klejącą, klej oraz folię. Po zgromadzeniu niezbędnych materiałów i przyborów przystąpiono do działania twórczego, projektowania ilustracji o tematyce związanej z segregacją śmieci. Grupa została podzielona  na zespoły 2 – osobowe. Każdy zespół otrzymał inne zadanie. Taka współpraca okazała się trafnym wyborem, ponieważ dzieci mogły wymieniać między sobą wiedzę na temat recyklingu, podzielić się własnymi spostrzeżeniami na ten temat. Dzieci chętnie rysowały, przyklejały narysowane ilustracje do kartonów i oklejały karton skrawkami gazet. Na koniec wszyscy obejrzeliśmy wykonaną robotę. Były oklaski i duża radość.

             Zorganizowano również rozgrywki memory, chłopcy kontra dziewczyny. Zabawie towarzyszyły wielkie emocje, gdyż każdy chciał wygrać. Zaletą gry było to, że powstałe elementy były duże, barwne, wyraziste i samodzielnie wykonane przez dzieci. Dodatkowym atutem było to, że potyczki odbyły się na podwórzu, co umożliwiło promowanie akcji „Segreguje odpady” w środowisku lokalnym.

Eko-kwiatki

Zajęcia odbyły się dnia 8 maja 2017. Brała w nich udział 25 dzieci z grupy III.
W organizację tego zadania zaangażowały się 2 nauczycielki oraz rodzice dzieci.

W tym dniu każde z dzieci przyniosło do przedszkola plastikową butelkę i jedną długą rolkę np. po folii aluminiowej bądź papierze do pieczenia.

Kwiaty zostały wykonane poprzez wycięcie płatków z butelek, pomalowanie ich i przyklejenie do tekturowej rolki. Do pomocy przy wycinaniu i formowaniu kwiatów zaproszono 10 chętnych tatusiów. Dalszą częścią zadania zajęły się już dzieci – pomalowały płatki kwiatów farbą klejową. Łodygę kwiatu owinęły zieloną bibułą. Zaś jako środek naszego kwiatka posłużyły nakrętki z butelek oraz wstążeczki przyniesione przez jedną z mam.

Rodzice bardzo chętnie wzięli udział w pracach, a dzieci z wielkim zaangażowaniem przygotowały prezenty dla mamy.

Eko-pojazdy na Dzień Taty 

6 czerwca 2017 r do zadania konkursowego „Prezent z okazji Dnia Ojca” przystąpiła 18 dzieci z grupy VII razem z nauczycielką. Dzieci dostarczyły do przedszkola materiały takie jak: nakrętki, butelki po jogurtach pitnych, kartony po sokach, tekturowe pudełka. Do współpracy zaangażowane zostały również 4 mamy. Podczas wykonywania pracy każde dziecko realizowało swój własny projekt pojazdu. Wykonanie pojazdów sprawiło dzieciom wiele radości, a efekty z pewnością zadowolą tatusiów którzy otrzymają je w prezencie.

 

 

 
loading