wyszukajPrzedszkole Samorządowe nr 77 "Rumiankowe Przedszkole" im. Simony Kossak w Białymstoku

 Od 2012 roku jesteśmy przedszkolem o profilu przyrodniczym, a to za sprawą naszego Patrona – Pani profesor Simony Kossak.

Od kilku lat realizujemy innowację programowo-metodyczną pt. ,,Dlaczego w trawie piszczy?” autorstwa Rady Pedagogicznej, organizujemy cykliczne imprezy przedszkolne o zasięgu wojewódzkim i międzynarodowym tj. Przegląd Recytatorski ,,Co w trawie piszczy?” i konkurs plastyczny ,,Przedszkolaki kochają przyrodę” a także pokazy slajdów i filmów przyrodniczych, podejmujemy szereg działań ekologicznych i społecznych.

Współpracujemy z wieloma instytucjami przyrodniczymi a także z rodziną Patrona: Panią Joanną Kossak i Panem Lechem Wilczkiem. Ponadto w ogrodzie przedszkolnym posadziliśmy lipę „Simona” pochodzącą z Leśniczówki Dziedzinka, w której Simona Kossak spędziła najszczęśliwsze dni swojego życia.

MARZEC

Pomysły na wykorzystanie butelki PET

 

Pierwsze zadanie konkursowe spotkało się z dużym odzewem ze strony dzieci z grupy IV ,,Pszczółki” i ich rodziców. Na drodze wspólnej zabawy powstały piękne pojazdy: 2 rakiety i samochód, zwierzęta: dinozaur, kot, żółw, świnka-skarbonka, pszczoła, piesek, Furby Boom, rośliny: kwiatek. Łącznie wykonano 11 prac, dając tym samym plastikowym  butelkom i pojemnikom ,,drugie życie”. Do konkursu przystąpiło 8 dzieci. Większość prac stworzono na bazie butelki po wodzie1,5l i mleku. Wykorzystano  takie materiały jak: bibuła, kubeczki po Actimelkach, metalowe pokrywki do słoików, plastikowe nakrętki, słomki, stare kartony i gumki od słoików, makulaturę.

Recykling butelki okazał się bardzo twórczym i ciekawym zadaniem. Sam proces tworzenia był niebywale wciągający a efekt końcowy zachwycił. Nasze dzieci dumnie prezentowały zabawki na zajęciach swoim kolegom z grupy, z wielkim przejęciem opowiadały, w jaki sposób powstały ich prace. I choć nie obyło się bez drobnych trudności technicznych, np. rozjeżdżających się nóg, zadanie możemy uznać za satysfakcjonujące.

galeria z realizacji zadania poniżej

 

Ekologiczny Pokaz Mody

Pierwszy Dzień Wiosny (21 marca) w naszym przedszkolu miał charakter stricte ekologiczny a to za sprawą Wiosennego Pokazu EKO-mody. W trosce o środowisko postanowiliśmy odejść od tradycyjnej marzany, aczkolwiek przywitać nową porę roku równie efektownie. Dzieci ze wszystkich grup ubrane w stroje przygotowane z kartonów, nakrętek, opakowań plastikowych, torebek foliowych prezentowały swoje kreacje na przedszkolnym wybiegu. Niektóre elementy przebrań to efekt pracy dzieci w przedszkolu, spora część powstała jednak w domu w ramach współpracy z rodzicami. W proces tworzenia aktywnie zaangażowało się 4 nauczycieli i wielu rodziców. Nie obyło się bez występów artystycznych. Każdy oddział powitał wiosnę wierszem lub piosenką. Najstarsza grupa ,,Pszczółki” przygotowała pięć krótkich etiud muzycznych w EKO-strojach: krokodek Schnappi, Pani Wiosenka pod parasolem, hawajka, baletnica, rycerz i królewna (przebrania powstały w przedszkolu w ramach indywidualnej pracy z dziećmi). Wspólne wykonanie ,,czegoś z niczego” pozwoliło twórczo spojrzeć na zjawisko recyklingu, a dzieciom pokazać, że nawet szara gazeta może być inspiracją do świetnej zabawy.  

W marcu zbieraliśmy także nakrętki plastikowe. Z pomocą rodziców i pracowników przedszkola uzbieraliśmy 6 worków.

galeria z realizacji zadania poniżej

KWIECIEŃ

Wykorzystanie kartonu

W ramach zajęć twórczego recyklingu kartonu  nasze przedszkole przygotowało 3 prace przestrzenne: rakieta kosmiczna, domek dla lalek i parking przyszłości.

Rakieta kosmiczna jest efektem działań plastycznych dzieci z grupy II ,,Żabki” pod kierunkiem Pani Eweliny i Pani Marty. Rakieta powstała z kartonu, który czterolatki ozdobiły stempelkami z dłoni, dodatkowo wykorzystano materiały recyklingowe typu: wieczka po jogurtach (sreberka), plastikowe buteleczki po Aktimelkach. Efektowny ogień buchający  z rakiety stanowią kolorowe paski bibuły. W przygotowaniu pojazdu kosmicznego wzięła udział cała grupa.

Pomysł na domek dla lalek zrodził się niejako z potrzeby przedszkolaków. Dzieci z grupy IV ,,Pszczółki” uwielbiają zabawy tematyczne, a zwłaszcza zabawy w domek, dlatego wybór pomysłu był dosyć oczywisty. Wykonana zabawka służy nam w codziennych zabawach i ładnie komponuje się z wystrojem sali, a że jest unikalna i jedyna w swoim rodzaju, dzieci chętnie sięgają po nią. Powstała z dużego pudła, dach z wytłaczanki po jajkach i drobnych elementów plastikowych. Pracę wykonało 2 dzieci z pomocą nauczycielek: Pani Ewy i Pani Beatki.

Autorem parkingu jest Olaf Fiłonowicz z grupy IV,  któremu dzielnie pomagali rodzice. Praca powstała głównie z rolek po papierze, elementów papierowych pudełek i kartonów malowanych farbą. Parking ma ciekawą formę, każda rolka stanowi jedno miejsce dla małego samochodzika. Zabawka przetestowana w przedszkolu i bardzo pomysłowa.

galeria z realizacji zadania poniżej

Teatrzyk ekologiczny

W teatrzyku ekologicznym z okazji Dnia Ziemi wzięło udział 12 dzieci pod kierunkiem Pani Ewy Wróblewskiej i Pani Beaty Filipczuk. Przygotowany przez nas teatrzyk powstał w oparciu o tekst opowiadania ,,Goście w glinianym dzbanku”, który wzbogaciliśmy o elementy proekologiczne. W trakcie 15-minutowej formy teatralnej zaprezentowaliśmy widzom wątek dbania o czystość środowiska, którego jesteśmy częścią. Akcja naszego przedstawienia dzieje się na łące, gdzie to dziecko-łobuziak rozrzuca śmieci po zjedzeniu drugiego śniadania, z nudów wycina w korze drzewa serduszka po czym łamie gałęzie i zadeptuje kwiatki. Nie może się z tym pogodzić młoda brzózka i przestraszone zwierzęta: żaba, zając, niedźwiedź, sowa, wróbel. Na szczęście mieszkańcy łąki i pobliskiego lasu zostają uratowani, ponieważ są jeszcze dzieci, które szanują przyrodę, sprzątają i segregują śmieci, wiedzą w jaki sposób zachować się na łące czy polanie. To właśnie ich postawa utwierdza zwierzątka w przekonaniu, że mają jeszcze szansę przetrwać, pod warunkiem, że ludzie nie zaśmiecą swojej planety i będą żyć w symbiozie.

galeria z realizacji zadania poniżej

W kwietniu prowadzono w przedszkolu zbiórkę drobnej makulatury. Łącznie uzbierano 70 kg gazet i czasopism.

 

 

 

 
loading