wyszukajPrzedszkole Samorządowe nr 69

Nasze przedszkole usytuowane jest na osiedlu Pietrasze, w miejscu położonym z dala od miejskiego hałasu. Dzieci mają do dyspozycji plac zabaw, chociaż nieduży, ale daje możliwość aktywnej zabawy o każdej porze roku. Korzystamy także często z uroków pobliskiego lasu i ogródków działkowych, które są doskonałym miejscem odpoczynku i źródłem wiedzy o przyrodzie.


Realizujemy cele i zadania wychowania przedszkolnego, ale staramy się pogłębiać wiedzę i umiejętności naszych wychowanków - na terenie placówki dzieci mają możliwość uczestniczenia w kołach zainteresowań, w tym w kole przyrodniczo–ekologicznym.


Kadrę pedagogiczną tworzy zespół doświadczonych nauczycielek, które starają się być kreatywne, dbając o ciepłą, przyjazną atmosferę w przedszkolu i indywidualne podejście do każdego dziecka.

MARZEC

Pomysły na wykorzystanie butelki PET

W zajęciach wzięło udział 11 dzieci w wieku 4 – 5 lat. Zajęcia zostały przygotowane i przeprowadzone przez dwie nauczycielki. Rodzice dzieci biorących udział w zajęciach dostarczyli niezbędne pomoce do realizacji zajęć, np.: plastikowe butelki, folie, gazety oraz wspierali dzieci w kreatywnym działaniu. Dzieci wykonały 11 prac wykorzystując jako materiał przewodni plastikową butelkę. W związku ze zbliżającą się wiosną i Świętami Wielkanocnymi powstały:

- „Ekologiczne Strachy na wróble” – 5 prac,

- „Wielkanocne koszyczki” – 2 prace,

- „Wielkanocne dzwonki” – 2 prace,

- „Ekologiczny koszyczek na spinacze” – 1 praca,

- „Słoneczne bransoletki” – 1 praca.

Dzieci chętnie wzięły udział w zajęciach, dzieliły się własnymi pomysłami na wykorzystanie butelek. Zainspirowane wykonanymi w przedszkolu pracami wspólnie z rodzicami poszukiwały innych zastosowań materiałów wtórnych, a efekty ich pracy można było podziwiać podczas „Pokazu mody”.

galeria z realizacji zadania poniżej

 

Ekologiczny Pokaz Mody

Do ekologicznego pokazu mody przygotowywaliśmy się dużo wcześniej. Już na dwa tygodnie przed występem wymyśliliśmy, jakie stroje będzie prezentować każda grupa. Krok po kroku wykonywaliśmy je na zajęciach w przedszkolu. Poprosiliśmy też o pomoc rodziców – oni z dziećmi wykonali stroje w domu.

Ilość i rodzaj kreacji przerosła nasze największe oczekiwania. W pokazie wzięło udział 60 dzieci – tyle było strojów. W ich przygotowaniu pomagało 8 nauczycielek i tylu rodziców, ile przebranych milusińskich. Przebrania zostały wykonane z bardzo różnych materiałów, np. papier, gazety, butelki plastikowe, folia aluminiowa i bąbelkowa, plastikowe nakrętki, rolki po papierze toaletowym itd.

Dnia 21.03.16. odbył się pokaz. Dzieci ubrały się w swoje stroje i… stanęły na wybiegu. W rytm muzyki przechadzały się po „czerwonym dywanie”. Zachwytom nie było końca.

Sukcesem tego przedsięwzięcia było to, że dzieci przekonały się, jak wspaniale i kreatywnie można bawić się materiałami recyklingowymi.

galeria z realizacji zadania poniżej

KWIECIEŃ

Wykorzystanie kartonu

Zajęcia odbyły się w dniu 13.04.2016 r. Wzięło w nich udział 14 dzieci wraz z 14 rodzicami. W organizację zajęć zaangażowanych było 2 nauczycieli. Do prac wykorzystane zostały przede wszystkim wszelkie opakowania kartonowe, gazety, folia aluminiowa oraz rolki po papierze toaletowym. Na podstawie wcześniej wykonanych projektów powstały ciekawe konstrukcje. Największym powodzeniem cieszyły się statki kosmiczne (powstało 6) oraz domki dla lalek (również 6), dwoje dzieci wykonało tajne skrytki. Nie napotkano żadnych problemów - dzieci bardzo chętnie angażowały się we wspólną pracę, a rodzice byli pomocni w  rozwiązywaniu problemów konstrukcyjnych. Wspólnie spędzony czas zaowocował ciekawymi pomysłami.

galeria z realizacji zadania poniżej


Teatrzyk ekologiczny

22 IV 2016r. z okazji Święta Ziemi odbył się teatrzyk  ,,Z  przyrodą zgodnie żyj’’ przygotowany przez gr. II ,,Tygryski’’.  Dzieci do występów przygotowały 2 nauczycielki,  one także wykonały dekorację.  W przedstawieniu brało udział 10 dzieci,  piosenki  śpiewała cała grupa.  Stroje do występów (opaski na głowę) i niektóre rekwizyty przygotowały dzieci przy pomocy nauczycielek i rodziców (zielone ubrania). 

Po przedstawieniu  ,,widzowie’’ wzięli udział w teleturnieju wiedzy ekologicznej.  Wykazały się dużą znajomością tematu związanego z ochroną środowiska.  W dalszej części imprezy dzieci złożyły przyrzeczenie dbania o środowisko.  Na koniec każde dziecko otrzymało medal  ,,Małego Ekologa’’. 

Za sukces uważamy to, że dzieci poszerzyły wiedzę ekologiczną, tak ważną w dzisiejszej dobie, że teatrzyk bardzo się im podobał i że chętnie i aktywnie brały udział w teleturnieju.

Zebraliśmy 30 kg makulatury.

galeria z realizacji zadania poniżej 

MAJ

Lekcja edukacyjna o bateriach

W lekcji edukacyjnej o bateriach brało udział 40 dzieci z dwóch grup. Prowadziła ją jedna nauczycielka i było to jednorazowe spotkanie. W trakcie zajęć dzieci najpierw przypomniały sobie o prawidłowym segregowaniu śmieci. Później zastanawiały się, co zrobić z bateriami – gdzie powinny zostać wyrzucone. Poruszono też problem elektrośmieci i miejsca, gdzie powinny trafić. Następnie dzieci obejrzały pokaz slajdów,  który wyjaśnił,  dlaczego baterie są niebezpieczne, jakie szczególne zagrożenia stwarzają zawarte w nich metale ciężkie. Dowiedziały się też, że zużyte baterie wyrzucamy tylko do pojemników oznaczonych napisem „Zużyte baterie” i gdzie takie pojemniki możemy znaleźć, że o zakazie wyrzucania baterii do śmietnika komunalnego informuje znak przekreślonego kontenera, że zamiast baterii można używać akumulatorków.

Podsumowaniem zajęć był wniosek, że jedynym sposobem, żeby chronić środowisko i zdrowie ludzi jest prowadzenie selektywnej zbiórki baterii.

galeria z realizacji zadania poniżej

Plakat edukacyjny

W lekcji edukacyjnej odnośnie baterii brały udział 2 grupy – Jeżyki i Biedronki. I te grupy wykonały 2 plakaty informacyjne: 21 dzieci z Biedronek i 14 z Jeżyków. Pomagały im 2 panie. Była to w obu przypadkach praca zespołowa.

Jeżyki do wykonania plakatu wykorzystały farby plakatowe. Biedronki, oprócz farb, rysowały też kredkami  zwierzęta, które następnie wycięły i przykleiły. W obu przypadkach nie napotkano żadnych trudności.

Zebraliśmy 120 kg baterii.

galeria z realizacji zadania poniżej

CZERWIEC

Ekologiczny latawiec

Latawce wykonywały najmłodsze dzieci z grupy I Misie. Pracowało 4 dzieci pod opieką jednego nauczyciela i rodzica. Powstały 4 latawce wykonane z kolorowego papieru, bibuły, rolek po papierze toaletowym,  kolorowej folii, drewnianych deseczek, sznurka i wstążeczek.

Próba lotu odbyła się w dniu następnym na przedszkolnym placu zabaw. Radości było, co nie miara. Do puszczania latawca ustawiła się długa kolejka.

Nie napotkano większych trudności w realizacji zadania. Oczywiste jest, że przy wykonywaniu latawców konieczna była pomoc osób dorosłych.

galeria z realizacji zadania poniżej

 

 
loading