wyszukajPrzedszkole Samorządowe nr 68 im. Janusza Korczaka

Przedszkole Samorządowe nr 68 im. Janusza Korczaka w Białymstoku jest placówką w której dążymy do zapewnienia dzieciom możliwość wszechstronnego rozwoju w zgodzie z ich możliwościami i indywidualnymi predyspozycjami. Wierzymy głęboko, że każdy człowiek jest zdolny. Trzeba tylko odkryć profil jego zdolności i mocno wspierać zauważone talenty.

Jesteśmy przekonani również, że edukacja przedszkolna ma kardynalne znaczenie dla przyszłości edukacyjnej dziecka, i że należy dołożyć wszelkich starań, by w pełni wykorzystać ten wyjątkowy czas w rozwoju – czas, którego nie da się już nigdy nadrobić.

W codziennej pracy dużo miejsca zajmuje nam tematyka ekologii i zdrowego trybu życia. Więcej na stronie www.ps68piasta.pl

MARZEC

Pomysły na wykorzystanie butelek PET

Zajęcia o tematyce ekologicznej realizowane są w naszym przedszkolu od wielu lat we wszystkich grupach wiekowych. Wielokrotnie już wykorzystywano w czasie zajęć surowce wtórne typu: makulatura, butelki PET, nakrętki… Zajęcia plastyczne z wykorzystaniem plastikowej butelki były dla przedszkolaków wyzwaniem, lecz nie były nowością. Kilka grup, m. in. czterolatki, z zapałem przystąpiło do pracy, której towarzyszyły czasami bardzo ambitne plany :)

Dzieci miały możliwość wykorzystania swoich wcześniejszych doświadczeń i pomysłów, wzbogacenia pracy innymi, niż butelka, surowcami wtórnymi, a przede wszystkim mogły liczyć na pomoc ze strony dorosłych. Wszystko to złożyło się na duże zaangażowanie w projektowanie i realizowanie pomysłów. Najpopularniejsze były kwiatki, tuż za nimi pojawiały się skarbonki, ale nie brakło też postaci z bajek, a nawet mopa (niezbędnego przy świątecznych porządkach).

Wiele pomysłów zamieniło się w dwanaście efektownych prac, w wykańczaniu których nieodzowna okazała się pomoc ze strony pięciu nauczycielek i sześciu rodziców. Na finałową wystawę złożyła się praca całego środowiska przedszkolnego!

galeria z realizacji zadania poniżej

 

Ekologiczny Pokaz Mody

Jedną z atrakcji dnia, w którym witaliśmy wiosnę (21 marca), był pokaz mody ekologicznej.

Wszystkie przedszkolne grupy - pod okiem swoich pań - przygotowały się do niego już od tygodnia projektując i tworząc stroje z makulatury, butelek PET, a nawet baterii. Praca wrzała również w domach. Spośród strojów przygotowanych w przedszkolu i w domu (z pomocą rodziców) wybrano 10. Wszystkie cechowała oryginalność i duży wkład pracy dzieci (choć nie tylko) w ich przygotowanie.

W konkursie prezentowały się tylko „modelki”. Najwyraźniej chłopcy nie zwracają jeszcze uwagi na nowe trendy w modzie :) Aplauz przedszkolaków wywołały panie pracujące w przedszkolu, które, co prawda, nie konkurowały z przedszkolakami, ale również zaprezentowały wyjątkowe stroje…

Każdy strój był wyjątkowy i niepowtarzalny.  Jury nie miało szans na wybór jednego, najładniejszego. Zwycięzcami okazali się wszyscy!

Zbiórka nakrętek w naszym przedszkolu rozpoczęła się już we wrześniu 2010 roku. W latach 2010 – 2013 zbieraliśmy je wspólnie ze Stowarzyszeniem Kibiców Jagiellonii Białystok „Dzieci Białegostoku” w ramach akcji „Wózki za nakrętki”. Od 2011 roku do dnia dzisiejszego zbieramy je dla Emilki na delfinoterapię i rehabilitację.

galeria z realizacji zadania poniżej

KWIECIEŃ

Wykorzystanie kartonu

Realizacji kolejnego ekologicznego zadania podjęła się tym razem grupa „Gumisiów”.

„Gumisie” swoją pracę  rozpoczęły od zgromadzenia  różnych papierowych materiałów  i podjęcia decyzji, co z nich ma powstać.

Grupa ma już duże doświadczenie w tworzeniu różnych rzeczy z kartonów (sklep, samochody, pociąg), dlatego tym razem zdecydowała się na  wykorzystanie papierowych tub do zbudowania rakiety. Najpierw powstał prototyp – rakieta pani Agnieszki w nieco większym rozmiarze, a następnie każde dziecko wykonało swój własny model pojazdu kosmicznego.

Praca trwała dwa dni, pomagały przy niej trzy panie, ale jej efekt  zaskoczył nawet rodziców. No cóż, konstruowanie to przecież jedna z dziecięcych pasji…  :) Potrzebny jest tylko materiał, a w przedszkolu  nietrudno o pudła i pudełeczka w różnym rozmiarze. Pudełka i… POMYSŁY!

galeria z realizacji zadania poniżej

Teatrzyk ekologiczny

Międzynarodowy Dzień Ziemi to okazja, by przypomnieć sobie i wszystkim przedszkolakom, jak wiele my, najmłodsi, możemy zrobić dla Ziemi. W tym roku zadanie to wzięła na siebie grupa „Kacperków”, która w teatrzyku „Jak rozweselić Ziemię” opowiedziała o dolegliwościach Pani Ziemi, po czym przedstawiła sposób, by zniknęły na zawsze.

Wszystkie przedszkolaki z uwagą słuchały opowieści o brudnej wodzie, smutnych ptakach i zanieczyszczonym powietrzu… Bardzo współczuły Ziemi, dlatego nic dziwnego, że gdy Ziemia wreszcie wyzdrowiała i się uśmiechnęła – przyjęły to głośnym aplauzem i razem z „aktorami” śpiewały:

 „Więc z przyrodą żyjmy w zgodzie
I od święta i na co dzień.
Każdy śmieć do kosza włóż
Wtedy czysto będzie już!”

Wszystkim bardzo podobał się świat, który „Kacperki” zaprezentowały na końcu przedstawienia – żadna z grup nie odmówiła sobie przyjemności sfotografowania się na tle pięknej dekoracji.

W kwietniu – podobnie jak w innych miesiącach – również zbieraliśmy surowce wtórne.  Do punktu skupu w tym miesiącu oddaliśmy ponad 400 kg makulatury!

galeria z realizacji zadania poniżej 

MAJ

Lekcja edukacyjna o bateriach

W zajęciach edukacyjnych opowiadających o konsekwencjach niewłaściwego zagospodarowania zużytych baterii przez ludzi uczestniczyły dwie grupy: 3,4-latki („Smerfy”) i 5,6 – latki („Bulinki”).

W każdej z grup najpierw podkreślono użyteczność baterii dla człowieka – dzieci (również te małe :) potrafiły podać bardzo wiele przykładów ich wykorzystania w codziennym życiu, podkreślając szczególnie udział w „ożywianiu” zabawek. Wszystkim bardzo podobały się nowe, kolorowe, błyszczące baterie…

Zużyte, stare, pokryte rdzą baterie nie wyglądały już tak ładnie…

W trakcie zajęć budowę i zawartość baterii porównano do cytryny: obudowa pełni rolę podobną do skórki i jak ona z czasem się psuje, a w środku znajduje się kwas – tak, jak w cytrynie kwaśny sok… „Kwaśny sok nie nadaje się do podlewania kwiatów, one wolą wodę” – to wniosek, który pojawił się w obydwu grupach. Teraz łatwo już było odnieść go do baterii - przyroda nie chce pić zawartego w niej „kwasu”, dlatego należy ją chronić.

Obydwu grupom zademonstrowano prawidłowy sposób przechowywania zużytych baterii, po czym dzieci solidnie posprzątały po zajęciach dokonując segregacji użytych w nich surowców wtórnych.

galeria z realizacji zadania poniżej

Plakat edukacyjny

Dwie przedszkolne grupy, w których przeprowadzone zostały zajęcia edukacyjne opowiadające o zagrożeniach płynących z niewłaściwego przechowywania zużytych baterii – „Smerfy” i „Bulinki” – postanowiły przygotować plakaty zachęcające wszystkich do zbiórki zużytych baterii.

Najwięcej czasu zajęło poszukiwanie pomysłu, w jaki sposób na jednym kartonie przekazać swoją wiedzę innym tak, żeby przesłanie zostało prawidłowo odczytane.  Pomysłów było bardzo dużo… Po burzliwej dyskusji podjęto decyzję, że nasze plakaty powinny pokazywać, jak baterie mogą zaszkodzić pięknej Ziemi, na której wszyscy mieszkamy. Jak to zrobić…?

Dwa dni zajęło nam zgromadzenie materiałów i realizacja pomysłu. Powstały trzy plakaty  - wszystkie wykonane techniką collage. Postanowiliśmy jeszcze sprawdzić w innych przedszkolnych grupach, czy nasze plakaty są odczytywane tak, jak tego oczekiwaliśmy. Udało się! Wszystkie przedszkolaki prawidłowo zrozumiały naszą informację i przestrogę :)

Od kilku lat w naszym przedszkolu zbieramy zużyte baterie, by przekazać je firmie Reba do utylizacji. 23 maja 2016 przekazaliśmy kolejne 150 kilogramów.

galeria z realizacji zadania poniżej

CZERWIEC

Eko latawiec

Konstruowaniem eko-latawców zajęła się grupa „Smerfów”, dzieci 3 i 4- letnich. „Smerfy” latawce znały i puszczały, ale nigdy jeszcze ich same nie robiły… Pod opieką pań powstały plany i szkielety, które trzeba było obudować. Powierzchnia latawca nie mogła być zbyt mała, a rączki naszych Smerfików duże przecież nie są, dlatego praca była długa i trudna… Zapał dzieci podtrzymywała jedynie nadzieja, że ich własnoręcznie wykonane latawce będą fruwać.

Cztery dni pracy zaowocowały pięcioma kolorowymi latawcami, w których powstaniu każdy „Smerf” miał swój udział.

Wyprawa z latawcami na plac przedszkolny to było prawdziwe wydarzenie. Polecą czy nie polecą…? Licytacja „konstruktorów” trwała do czasu, gdy okazało się, że wszystkie stworzone w grupie latawce uniosły się w powietrze :)

W tej chwili wszystkie latawce zdobią przedszkolny hol, a „Smerfy” chodzą po przedszkolu dumne z wykonanego zadania :)

galeria z realizacji zadania poniżej

 

 
loading