wyszukajPrzedszkole Samorządowe nr 58 Integracyjne im Jana Wilkowskiego

Przedszkole Samorządowe Nr 58 Integracyjne im. Jana Wilkowskiego w Białymstoku położone jest na osiedlu Dziesięciny, z dala od głównej ulicy.

Jest to przedszkole integracyjne, do którego uczęszczają na równych prawach dzieci zdrowe i niepełnosprawne. Głównym celem naszej pracy jest pomoc w wychowaniu kreatywnego, tolerancyjnego człowieka, który w pełni realizuje się, szanując siebie i ogólnoludzkie wartości.

Motto  naszego  przedszkola : " Dzieci rodzą się ze skrzydłami - a przedszkole pozwala im je rozwijać..."

MARZEC

Pomysły na wykorzystanie butelki PET

Każdy człowiek, czy to dziecko  czy   dorosły, powinien zdawać sobie sprawę  z faktu jak wielkie znaczenie dla życia na ziemi ma czyste środowisko przyrodnicze i jakie są skutki jego zanieczyszczeń. Nasze przedszkole  od kilkunastu lat zajmuje się tematyka ekologiczną. Świadczy o tym fakt, że pracujemy na własnych programach i projektach autorskich związanych z ekologią. Nie wszystkie wyrzucone przedmioty muszą stać się odpadami. Duża ich część to surowce, które mogą być poddane recyklingowi i służyć do różnych celów-  na przykład do zabawy.  Dlatego w ramach konkursu ekologicznego panie wraz z dziećmi  wykonały z butelek przedmioty służące do tego celu. Były więc świnki, krówka, myszka,  pingwin, ośmiornica, pszczoła, zajączek.  W tworzeniu tych piękności uczestniczyły dwie grupy:  Odkrywcy smaków i Ekoludki.  Dzieci najstarsze, z grupy Tropiciele,  spotkały się w poniedziałkowe popołudnie ( 14.03.2016r)   z rodzicami i wspólnie z nimi i paniami z grupy przystąpiły do działania.  W czasie tych kreatywnych zajęć, stworzyły  statek piracki, a do niego  minionki- zamiast piratów. Wśród chłopaków znalazł się miłośnik militariów- to on z tatą stworzył czołg  i bazę.  Dziewczynki wolały domki dla swoich małych pet shopów,  grę zręcznościową i różnego rodzaju drobiazgi. Wszystkie te zajęcia służyły podnoszeniu świadomości o ochronie  środowiska i przyrody.  Były też  dla dzieci i dorosłych doskonałą zabawą i nauką o ekologii. Wszystkie wytwory służą  dzieciom  do miłego spędzania czasu w przedszkolu i dostarczają wiele radości.

galeria z realizacji zadania poniżej

 

Ekologiczny Pokaz Mody

 23 marca 2016 r., zgodnie z tradycją obchodzenia w naszym przedszkolu cyklu „Czterech Pór Roku u Wilkowskiego” odbył się „Dzień Zielony” na powitanie wiosny.
Uczestniczyło w nim prawie 150 dzieci z 10 grup! Było wesoło,  tanecznie, zielono, ale tym razem również niezwykle ekologicznie. Przygotowania trwały długo. Panie zrobiły scenografię z gazet, piór i siana, a dzieci z pomocą pań wykonywały stroje w przedszkolu oraz w domu z rodzicami. W naszych głowach powstawały ciekawe pomysły na wykorzystanie odpadków, by stworzyć oryginalne i zgodne ze swoimi zainteresowaniami przebrania. W domu zbieraliśmy nakrętki, które wrzucaliśmy do
toreb stojących w wydzielonym w przedszkolu  kąciku. Pomagały nam nawet panie kucharki, zdejmując nakrętki z butelek po mleku.   W „Dniu Zielonym” poprzez ekologiczne zabawy z Panią Wiosną i Dobrym Duszkiem Przyrody nauczyliśmy się segregować śmieci do odpowiednich pojemników, dowiedzieliśmy się dlaczego tak bardzo ważne jest zbieranie nakrętek oraz złożyliśmy przysięgę dbania o Ziemię. Punktem kulminacyjnym naszej zabawy był Ekologiczny Pokaz Mody, na który wszyscy czekaliśmy! Każdy miał możliwość zaprezentowania się na wybiegu. Cieszyliśmy się, biliśmy brawo i podziwialiśmy swoją kreatywność w nadawaniu odpadkom drugiego życia!

Zapraszamy do oglądania!

galeria z realizacji zadania poniżej

 

KWIECIEŃ

Wykorzystanie kartonu

W ramach zajęć twórczego recyklingu pod hasłem: "Statek kosmiczny, dom dla lalek i tajna skrytka" udział wzięło 20 dzieci, 3 nauczycielki i 3 rodziców. Przygotowania trwały kilka dni, w ciągu których zostały zgromadzone potrzebne materiały, narzędzia i przybory do wykonania prac. Sukcesem okazało się zaangażowanie dzieci i rodziców w tworzeniu prac. Trudności sprawiało cięcie i wyginanie kartonów oraz łączenie elementów w całość. Pomimo trudności prace wyszły ciekawe i efektowne.

galeria z realizacji zadania poniżej 

Teatrzyk ekologiczny

Dnia 29.04.2016 roku dzieci z grupy VI wystąpiły w przedstawieniu pt. ,,Śmiecioludki ratują Ziemię”. Dwójka małych, odważnych śmiecioludków przyleciała z kosmosu, aby nauczyć dzieci jak segregować śmieci. Opowiedziały spotkanym w lesie dzieciom jak ważną rolę odgrywają drzewa w życiu ludzi i zwierząt.

Powiedziały,że jeśli nie będziemy o nie dbać na Ziemi zabraknie tlenu, który jest potrzebny do życia.

Ptaki i zwierzęta nie będą miały gdzie mieszkać. Wszystkie dzieci zrozumiały jak ważna jest przyroda w naszym życiu i złożyły przysięgę, że zawsze będą o nią dbać.

W przedstawieniu wystąpiło 5 dzieci z grupy. W tworzenie dekoracji zaangażowana była cała grupa. Scenariusz i przedstawienie, w którym uczestniczyły dzieci przygotowały dwie nauczycielki.

W czasie realizacji projektu dzieci zdobyły wiedzę na temat poszanowania przyrody. Były  kreatywne i świetnie się bawiły.

galeria z realizacji zadania poniżej

MAJ

Lekcja edukacyjna o bateriach

Nasze przedszkole od kilku lat uczestniczy w akcji zbiórki baterii pod hasłem „Baterie- zagrożenie dla środowiska i ludzi”. W związku z tym, dzieci  mają sporą wiedzę na temat ochrony środowiska i „niebezpiecznych” odpadów. 11 i 12 maja w grupie dzieci 5 letnich odbyły się zajęcia edukacyjne „Baterie zbieramy- wspólnie o środowisko dbamy”. Wzięło w nich udział 20 dzieci a przeprowadziły dwie nauczycielki.

Podczas zabaw i zajęć dzieci zobaczyły różne rodzaje baterii i akumulatorów. Sprawdziły, że są to bardzo popularne przenośne źródła energii, stosowane w wielu urządzeniach. Znajdziemy je w zegarkach, kalkulatorach, zabawkach, narzędziach i wielu innych przedmiotach codziennego użytku. Dzieci dowiedziały się do czego służą baterie i w jaki sposób z nimi postępować.  Zrozumiały , iż skala i popularność zastosowania baterii jest  ogromna. Jednak większość z nich ma krótki żywot, a my często nie zdajemy sobie sprawy z zagrożeń, jakie płyną z niewłaściwego postępowania ze zużytymi bateriami. Nauczyły się, że niewłaściwe z nimi postępowanie rodzi zagrożenia, wynikające z ryzyka przedostania się substancji niebezpiecznych do środowiska.  Dlatego też, tak ważne jest tworzenie zorganizowanych systemów zbiórki i recyklingu akumulatorów i baterii oraz ustawianie w miejscach ogólnodostępnych, pojemników przeznaczonych specjalnie na te odpady. Podczas zabaw i zajęć nasi wychowankowie chętnie prowadzili obserwacje, eksperymentowali, badali, układali puzzle o tematyce ekologicznej. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem uczestniczyły we wszystkich formach zabaw i wykazały się dużą wiedzą dotyczącą ochrony środowiska naturalnego . Uświadomiły sobie , że wyrzucanie zużytego sprzętu np. do lasu czy do rowu, to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim ogromne niebezpieczeństwo, zagrożenie zdrowia i życia naszego oraz przyszłych pokoleń.  

galeria z realizacji zadania poniżej

Plakat edukacyjny

Kontynuacją zajęć ekologicznych związanych z ochroną środowiska i zagrożeniami płynącymi z niewłaściwego zagospodarowania zużytych baterii, było wykonanie plakatów zachęcających do selektywnej zbiórki odpadów niebezpiecznych, jakimi są zużyte baterie. W grupie VIII, nauczycielki wraz z dziećmi, wykonały trzy plakaty pod hasłem „Baterie zbieramy- wspólnie o środowisko dbamy”. W zajęciach uczestniczyło 20 dzieci. Wspólnie przygotowaliśmy niezbędne rekwizyty, opracowaliśmy pomysły. Dzieciaki rysowały, kolorowały, wycinały, naklejały. Wykazały się zaangażowaniem, pracowitością i fantastycznymi pomysłami. Bawiły się przy tym świetnie. Po zakończonej pracy plakaty zostały zawieszone na głównej tablicy w przedszkolu.

Do zadań związanych ze zbiórką baterii podeszliśmy ze sporą wiedzą praktyczną, ponieważ od kilku lat uczestniczymy w akcji  „Baterie - Zagrożenie dla środowiska i ludzi" organizowanego przez Urząd Miasta Białystok. W tym roku zapełniliśmy 11 pojemników co dało wynik 245 kg. Dziękujemy wszystkim, którzy w tym uczestniczyli!

galeria z realizacji zadania poniżej

 

 

 

 
loading