wyszukajPrzedszkole Samorządowe nr 56

Przedszkole Samorządowe nr 56

Nasze przedszkole ma swoją siedzibę na osiedlu Dziesięciny ( oczywiście w Białymstoku:). Już od ponad 35 lat z powodzeniem bawi, wychowuje i uczy. Dzieci i pracownicy są otwarci na stawiane zadania, pomysły i propozycje. Dla dobra naszych wychowanków podejmujemy wciąż nowe wyzwania - jakim jest także udział w II edycji konkursu Nasze Przedszkole jest EKO!

Eko-Biżuteria na Dzień Kobiet

Dnia 7.03.2017r. w naszym przedszkolu zorganizowano zajęcia twórczego recyklingu ,,Eko- biżuteria`` z okazji Dnia Kobiet. W zajęciach wzięły udział  3 najstarsze grupy, czyli 70 dzieci w wieku 5 i 6-lat. Zaangażowanych było 6 nauczycieli. Dzieci wykonały korale i bransoletki z resztek włóczek, starych sznurówek i materiałów. Kolorowe, stare guziki zamieniły się w koraliki. Łącznie nasze przedszkolaki wykonały 75 prac. Największym sukcesem dla dzieci było to, że samodzielnie wykonały upominki swoim mamom, koleżankom, paniom. Poznały metody wykonania Eko - biżuterii oraz jej zdobienia wykorzystując to, co wyrzucilibyśmy do kosza. Dzieci miały okazję poznać w jaki sposób można ograniczyć ilość wytwarzanych odpadów.

Pierwsze, specjalne za nami zadanie – Eko biżuterię dostaną panie.

Ze sznurków, nitek, niby z byle czego – a wyszło tyyyyle dobrego!

 Eko-przedstawienie na I Dzień Wiosny

Na powitanie Wiosny

„Bajka z kosza na śmieci"

    Wykonaniem tego zadania zajęła się II grupa  naszego przedszkola (25 dzieci i 2 nauczycielki).  „Bajka z kosza na śmieci" została wymyślona przez dzieci  i  „ubrana” w rymy przez jedną z nauczycielek. Rodzice wszystkich dzieci dzielnie wspierali swoje pociechy w nauce tekstów (25 rodziców). Nasza bajka uczy właściwego sposobu segregowania śmieci, jaki obowiązuje w naszym mieście. Dzieci nie potrzebowały specjalnych strojów, ale napracowały się przy wykonaniu wielkogabarytowychJ elementów scenografii – malowanie, klejenie, składanie. Wszystkie elementy scenografii zostały wykonane z nieużytków. WIELKA PREMIERA przedstawienia (dla całego przedszkola) odbyła się 24 marca 2017. Mamy nadzieję, że nauka płynąca z naszego przedstawienia zostanie w głowach i sercach naszych dzieci na zawsze!

Nie potrzeba ścinać lasów, nie potrzeba kopać w ziemi byśmy wszystko nowe mieli, wszystko, co mieć byśmy chcieli!

Więc zadbajmy moi drodzy o świat który nas otacza – segregujmy wszystkie śmieci – bo ta praca się opłaca!

Więcej zdjęć z tego wydarzenia oraz tekst inscenizacji na naszej stronie www.przedszkole56.eu

Eko-warsztaty

Plastik, folia i makulatura były inspiracją do pracy i zabawy w najmłodszej grupie. Zajęcia odbyły się 10 kwietnia 2017, podczas dnia otwartego w naszym przedszkolu. W warsztatach brały udział dzieci z grupy I oraz przyszłe przedszkolaki (razem 31 dzieci) wraz z rodzicami, którzy ubiegają się o miejsce na przyszły rok w naszym przedszkola (11 rodziców, 1 nauczycielka, 1 pomoc nauczyciela). Dzieci wykonały koszyczki z plastikowych butelek oraz zające z  folii bąbelkowej i makulatury ( która wcześniej była bębenkiemJ). Foliowy zając wymyślał wesołe zadania, jak zbieranie  jajeczek do koszyczków wykonanych przez dzieci. Wykonano 31 koszyczków z butelek plastikowych, 2 zające z folii bąbelkowej – zgniatanie  reklamach sklepowych i wypychanie zszytego tunelu z folii sprawiło dzieciom duuuużo frajdy. Materiały z których powstały prace to: papierowe reklamy, folia bąbelkowa, plastikowe butelki, nakrętki, druciki. Sukcesem była wspaniała zabawa i uświadomienie dzieciom i rodzicom, że można dać drugie „życie” przedmiotom, które wydają się nam bezużyteczne. Dzieci zabrały koszyczki do domu i miały wiele pomysłów jak można je wykorzystać.

Wesołe zające po sali skakały – maluchy w koszyczki jajeczka zbierały,

Z gazetek zajączki, koszyczki z butelek, oj miały maluchy dziś radości wiele!

 Eko-quiz

Dnia 21.04.17 w grupie V odbył się ekologiczny quiz wiedzy, dotyczącej segregowania i recyklingu odpadów. W zajęciach wzięło udział 20 dzieci 5 i 6 – letnich. Quiz został przygotowany i przeprowadzony przez dwie nauczycielki. Zajęcia miały na celu utrwalenie i usystematyzowanie wiedzy dotyczącej ekologii. Uczniowie zostali podzieleni na 4 grupy. Każda grupa miała do wykonania zadania:

1 zadanie – segregowanie śmieci przedstawionych na obrazkach,

2 zadanie – nazwanie znaków zamieszczonych na kontenerach ze śmieciami;

3 zadanie – dopasowanie posegregowanych śmieci do poszczególnych znaków,

4 zadanie – omówienie na podstawie historyjki obrazkowej powtórnego przetwarzania metalu, papieru i szkła,

5 zadanie – ułożenie puzzli z ekologicznym obrazkiem,

6 zadanie – pokolorowanie rysunku  - plakatu eko.

 Wyniki quizu pokazały że edukacja ekologiczna w naszym przedszkolu jest na wysokim poziomie. Dzieci nie miały problemów z żadnym z podanych zadań. Dzięki systematycznej pracy dotyczącej ekologii na co dzień, ich wiedza nawet przewyższa oczekiwania nauczyciela. Dzieci znają podstawowe zasady związane z segregowaniem śmieci i ich przetwarzaniem. Potrafią również uzasadnić, dlaczego należy stosować te zasady w codziennym życiu. Ich wiedza świadczy również o tym, że zachowania proekologiczne są stosowane lub propagowane w ich domach.

TAKA PRACA SIĘ OPŁACA!

 Eko-gra

Naszą grę wykonało 25 dzieci z gr IV (5,6 latki),  2 nauczycielki i 6 rodziców.
Wielkie rozgrywki odbyły się dnia 09  maja2017. Gra została rozegrana przez dwie drużyny – dzieci z grupy IV i V( 50 dzieci).

Gra  składa się z pięćdziesięciu pól oraz pięciu kontenerów wykonanych
z kartoników. Pola oznaczone są kolorami - zielone z pytaniami oraz  ze znakami recyklingu, czerwone z odpadami niebezpiecznymi oraz pola z odpadami, które trafią do odpowiednich kontenerów. W zabawie wykorzystano pionki wykonane z  butelek plastikowych i materiałów różnorodnych  oraz kostkę do  gry o numerach 1-3.  Zadaniem graczy było przejście przez poszczególne pola i wykonywanie Eko zadań:

  • Gdy gracz stanie na „odpadzie” - wskazuje kontener do którego powinien trafić. Poprawna odpowiedź gracz przesuwa się jedno pole do przodu, niepoprawna jedno pole do tyłu.
  • Pole zielone - odczytanie pytania, odpowiedź – za prawidłową odpowiedź gracz otrzymuje dodatkowy rzut kostką,
  • Pole czerwone - stanie na „odpadzie niebezpiecznym” - trzeba odnieść go do miejsca zajmującego się zbiórką w/w odpadów- gracz traci jedną kolejkę,
  • Stanie na polu oznaczającym recykling – dziecko jest ekobohaterem segregującym śmiecie i dzięki temu powstają  nowe rzeczy - w nagrodę przesuwa się jedno pole do przodu.

Dzieci z ogromnym zaangażowaniem włączyły się w przygotowanie gry: gromadziły  materiały, wykonywały kolejne pola do gry. W czasie rozgrywek poszerzały i systematyzowały wiedzę na temat segregowania odpadków, rozwijały świadomość ekologiczną. Potrafiły ze sobą zgodnie współdziałać, przestrzegać wcześniej ustalonych zasad.

Przy okazji utrwalania wiedzy ekologicznej dzieciaki rozwijały odporności na porażki!

Eko-kwiatki

Warsztaty twórczego recyklingu odbyły się w dwóch grupach – w grupie II (4latki) dnia 16 maja i  w grupie IV (5-6 latki) dnia 19 maja 2017. W to niezwykle „ciepłe” zadanie zaangażowanych było 4 nauczycieli, którzy wspierali dzieci podczas zwijania, cięcia, klejenia i wiązania. W warsztatach uczestniczyło łącznie 45 dzieci i powstało aż 55 cudownych eko-kwiatów. A z czego powstały nasze kwiatki? A no z tego:

Sterta gazet wpadła w nasze małe ręce,

Sterta gazet i nic więcej.

Może tylko plastikowych słomek i nakrętek garstka,

No i jeszcze też zielona folia – ta malarska.

Z takich resztek, z takich śmieci zrobić trzeba

Kwiat wspaniały na DZIEŃ MAMY który będzie,

jak kawałek ekologicznego nieba.

Trochę trudności podczas pracy oczywiście było – wiązanie listków na łodyżkach, równe rozmieszczenie płatków…ale co tam, trudności zawsze są do pokonania. Niech mamy ocenią wykonanie naszego zadaniaJ.

Wszystkim mamom – tych małych i tych już całkiem dużych dzieci – milion eko-pozdrowień od naszych przedszkolaków!!!

Eko-pojazdy na Dzień Taty

  W naszym przedszkolu warsztaty twórczego recyklingu, na których dzieci wykonały pojazdy z materiałów recyklingowych z okazji Dnia Ojca, odbyły się 05 czerwca 2017. W warsztatach wzięło udział 50 dzieci z dwóch grup /4 i 5-latki/ oraz było zaangażowanych czworo nauczycieli. Wykonano 50 eko-pojazdów, na które wykorzystano: kartony, gazety, folię, nakrętki, stare klucze. W trakcie realizacji zadania największą trudność sprawiało  wycięcie otworów okien i drzwi w samochodzie. Dzieci bardzo cieszyły się, że pojazdy stały jak prawdziwe i różniły się od siebie. To był ogromny sukces dla dzieci, że wykonały zadanie.

Tato – ten samochód weźmiesz w ręce, ten samochód i nic więcej,

Może tylko jeszcze weźmiesz mnie!

„Pojedziemy” gdzie zechcemy, może mamę zabierzemy?

Może mamę no i moje siostry dwie?

Bo w tym aucie choć z tektury, fantastycznie widać chmury,

Gwiazdy, księżyc – chyba każdy o tym wie!

Wszystkiego najlepszego TATO!!!

 

 
loading