wyszukajPrzedszkole Samorządowe nr 56

My przedszkolaki „Dziesięciniaki” z Przedszkola numer 56,

lubimy tańczyć, lubimy śpiewać i jak pan Jarek daje nam jeść.

W naszym przedszkolu same zabawy – zabawa przecież nauką jest.

Chcecie coś zrobić? To nie ma sprawy – gotowych dzieciaków  jest 125.

Każdy z nas chętnie innym pomoże i o przyrodę dbamy jak nikt!

Brudy, butelki, o nie daj Boże, wszystko sprzątniemy w mig.

A panie milion pomysłów mają, to jakby spełnienie dziecięcych snów,

bo w każdej sali bajki mieszkają – przyjdź, zobacz a wrócisz tu znów.

Pani Dyrektor nasza kochana, co tu ulepszyć myśli od rana.

Myśli i myśli, aż od myślenia chyba już nie ma nic do zrobienia!

Wszystko jest piękne i kolorowe, ekologiczne i pomysłowe.

A jeśli nie wiesz kim jest pan Jarek lub jakieś inne pytania masz,

na naszą stronę wejdź jeśli możesz i już odpowiedź znasz.

MARZEC

Pomysły na wykorzystanie butelek PET

Kraina Marzeń – czyli o tym jak butelki nauczyły nas pokory.

 

Plastikowa butelka - praca łatwa, prosta i przyjemna. Tak się nam zdawało. Wszystkie grupy, to jest około 100 obecnych dzieciaków, 10 pań nauczycielek, 2 pomoce i z doskoku nie jedna pani woźna, wielu rodziców, z zapałem zabrało się do pracy. Na początek – pomysł – jeden dla wszystkich, no i oczywiście bohaterki przedstawienia – butelki! Tak, wszyscy z  zawzięciem i zaangażowaniem taszczyli do przedszkola butelki – różnych rozmiarów, kolorów. Uff! Uzbieraliśmy ich niezgorszą furkę i do roboty! I co? A one –  te butelki, jakby żyły własnym życiem. Grupa I i II miały za zadanie zbudować zamek, III wykonać drzewa, IV stworzyć rycerza no i V ogrodzenie i kolorowe kwiaty. Wszystko musiało się zgrać, a tym czasem butelki w tany! Poszły w ruch taśmy klejące, folie samoprzylepne, nawet plastry. Próbowałyśmy spinaczy tych biurowych i tych do bielizny a nawet sznurków i drucików a butelki wyginały się, wykręcały. Panie się martwią a dzieciaki? A dzieciaki miały doskonałą zabawę. Układały mozaiki, kopały, rzucały, gniotły. Do czego by to porównać? Może do klocków i to tych najlepszych! Zabawa przednia i o to chyba chodziło. Udało nam się ujarzmić niesforne butelki i efekt pracy jest wspaniały, a plastikowa BUTELKA zdobyła nasze uznanie i szacunek. Wiwat butelka!

galeria z realizacji zadania poniżej

 

Ekologiczny Pokaz Mody

Na powitanie WIOSNY, by cały rok był ekologicznie radosny.

 W naszym przedszkolu Pokaz Eko mody odbył się dnia 23 marca 2016. To niezwykłe wydarzenie   rozpoczęliśmy  od naszej autorskiej rymowanki:

My dzieciaki, EKO przedszkolaki, o przyrodę dbamy.

Dla każdego, paskudnego śmiecia drugie życie damy.

I kapselki i butelki, reklamówki, plastikowe kubki,

 nawet pudła, pudełeczka w kreacje zmieniamy!

Pokaz Eko mody był okazją do wspólnego spotkania dzieci, rodziców, dziadków oraz pracowników przedszkola. W przygotowaniach tej imprezy brały udział wszystkie dzieci, wszystkie panie i oczywiście liczni rodzice. Dzieci rwały, cięły, nawlekały, przyklejały, zwijały, malowały, wiązały przeróżne materiały recyklingowe. Powstało aż 35 ekokreacji, czyli aż 35 przedszkolaków w tym dniu było ekomodelami!  Efekt jest zdumiewający. Bardzo aktywnie w naszym zadaniu uczestniczyli rodzice, nie tylko gromadząc materiały ale także wykonując niektóre elementy strojów. Imprezka była bardzo udana. Więcej zdjęć na stronie przedszkola – zapraszamy! No a nakrętki? Oczywiście wciąż zbieramy – do ostatniej chwili, ale już mamy ponad 120 kilo!!!

galeria z realizacji zadania poniżej

 

KWIECIEŃ

Wykorzystanie kartonu

O tym jak tekturowe kartony zamieniły się w wiejskie podwórko!

Już od początku kwietnia wszystkie grupy pracowały nad zadaniem – zbieraliśmy kartony i  pomysły. Jednogłośnie postanowiliśmy zrobić „kawałek” wsi. Nad zadaniem pracowały wszystkie dzieciaki – około 100, panie -10, wspierane przez „achy” i „ochy” rodziców, co jak wiadomo jest najlepszym napędem do działania. Nasza praca – im większe elementy, tym młodsze dzieci je robiły, a czasami różne grupy współpracowały ze sobą. Co tu dużo pisać? Powstała zagroda pełna zwierząt – to sukces, a kolejne jeszcze przed nami, bo mamy dalsze plany dotyczące naszego dzieła.

Z kartonu stodoła, z kartonu jest wieś

Ale my kartonu nie będziemy jeść.

Panie Jarku, Panie Jarku

przyjdź dostaniesz mleka w garnku.

Mleka w garnku i w kubeczkach

- zaraz będzie zaciereczka.

A pan Jarek patrzy no i kiwa głową

– chciałem doić żywą a nie kartonową!

Śmieje się pan Jarek, śmieją się dzieciaki

– w kartonowym świecie fajnie robić draki.

Kartonowy bociek na stodole siedzi,

kartonową żabę bacznie okiem śledzi.

Kartonowa świnka za kaczką wędruje,

kartonowa krowa cebrzyka pilnuje.

Kartonowy konik, kartonową nogą,

kartonową kurę poszturchuje srogo.

Kartonowy kotek, kartonową mysz

bardzo chciałby złapać, ale myszka kysz…

W kartonowej budzie będzie siedział pies.

Wejdź do budy piesku, a on nie chce wejść.

Tylko  sowa  kartonowa grzecznie dzisiaj siedzi – czemu?

Może temu, że jej słonko w oczy świeci!

galeria z realizacji zadania poniżej

 

Teatrzyk ekologiczny

Eko zakręceni na ŚWIĘTO ZIEMI.

     Główne uroczystości z okazji ŚWIĘTA ZIEMI w naszym przedszkolu oczywiście odbyły się 22 kwietnia – nie mogło być inaczej! Nasza integracyjna imprezka ekologiczna składała się z dwóch części. Pierwsza część - to pracowniczy:) teatrzyk pt. „O pewnym pracowitym rolniku, który pogroził mieszczuchom palcem", autorstwa jednej z naszych nauczycielek. W przedstawieniu wzięły udział trzy nauczycielki, pani sekretarka i pani pełniąca obowiązki pomocy nauczyciela oraz dwoje dzieci. Jednak w przygotowanie teatrzyku zaangażowane były wszystkie nauczycielki i dzieci. Dzieci ze starszych grup wykonały plakaty, eko znaki oraz pojemniki do segregowania odpadów. W przedstawieniu wykorzystałyśmy nasze „Kartonowe dzieła” z poprzedniego zadania. To chyba jasne – jak dajemy drugie życie, to czemu nie jeszcze kolejne? Teatrzyk opowiada o tym jak wiejskie zwierzęta uskarżają się na „mieszczuchów", na ich niewłaściwe zachowanie.

Główne przesłaniem przedstawienia:

"Przyjeżdżają w pięknych autach, po śmietanę i po mleko, świeże jajka i owoce bo miastowi chcą być EKO! Chcecie zdrowe mieć jedzenie, zdrowo w lesie odpoczywać? To szanujcie polskie lasy, polskie wody by w nich pływać. Zdrowe ryby w zdrowej wodzie i owoce w sadzie, w lesie, no to dbajcie o przyrodę, czystość zdrowie wam przyniesie. A zwierzęta – wasi bracia – jeśli ich nie szanujecie, to szacunku wam nie dadzą nasze mądre polskie dzieci! Bądźcie dla nich pięknym wzorem i przykładem Eko mody.

-  I pogroził rolnik palcem dla „miastowych” ludzi młodych.

I pozbierał rolnik śmieci, dzieci chętnie mu pomogły porozstawiał pojemniki według pięknej EKO mody. No a dzieci jak to dzieci  - eko znaki wykonały które znają chyba wszyscy już na świecie całym. Potem  wspólnie,  z aktorami  przyrzeczenie powtórzyły:  Byśmy zawsze, zawsze, zawsze przyjaciółmi ZIEMI byli!"

Tekst teatrzyku dostępny jest na naszej stronie – zapraszamy.

Drugą częścią zadania zajęły się panie i dzieci z grupy IV. Zaprezentowały inscenizację Małgorzaty Strzałkowskiej „Dobre rady na odpady – czyli ratujmy Ziemię przed zaśmieceniem”. Mamy nadzieję, że „nasza piękna Ziemia nie zamieni się w śmietnisko, no bo dla niej się trudzimy i robimy dla niej wszystko”.

Zbiórka makulatury – w każdej grupie pojawiły się pojemniki na makulaturę. Dzieci zaangażowały rodziców, dziadków sąsiadów. Wspólnymi siłami uzbieraliśmy 690 kilogramów!

galeria z realizacji zadania poniżej

MAJ

Lekcja edukacyjna o bateriach

Zajęcia edukacyjne dotyczące zagrożeń płynących z niewłaściwego zagospodarowania zużytych baterii, odbyły się we wszystkich grupach.  W dniu 13 maja br. zorganizowałyśmy  dodatkową lekcję dla całego przedszkola. Wzięło w niej udział ponad 100 przedszkolaków, a zaangażowanych było 5 nauczycieli. Głównym celem było wspólne rozwiązywanie problemów ekologicznych. Lekcja rozpoczęła się od zagadki:

Do zabawek, do latarek, telefonów i suszarek,

Dając prąd wspiera ludzi, lecz zużyta świat nam brudzi – co to?

Każda grupa przygotowała  i odegrała scenkę:

Grupa 1 – mamie podczas spaceru z dziećmi psuje się telefon, chce wyrzucić go do kosza ale….

Grupa 2 – wędkarz złowił rybę. Żona mu ją przygotowuje… po zjedzeniu wędkarz choruje. Lekarz stwierdza zatrucie.  Wędkarz  niesie rybę do badań i okazuje się, że zawiera ona szkodliwe metale. Naukowiec sugeruje, że w pobliżu stawu mogą być wyrzucone zużyte baterie. Wędkarz odnajduje je i…

Grupa 3 – dziewczynka bawi się telefonem, zabawka przestaje działać. Wymienia baterie  - co ma teraz zrobić ze zużytymi?

Grupa 4 – chłopcy bawiąc się w lesie latarką, wymieniają w niej baterie i wyrzucają w krzaki…

Grupa 5 – grupa dzieci bawi się na łące zabawkami – pozostaje kosz zepsutych zabawek na baterie…

Dzieci nauczyły się krótkiej piosenki „Chorują zwierzęta..” i rymowanek jak np.

galeria z realizacji zadania poniżej

Plakat edukacyjny

Plakaty informacyjne  - prawidłowe zagospodarowanie zużytych baterii!

      Wykonanie plakatów było dla nas niezwykle ciekawym zadaniem, podsumowującym nasze dotychczasowe działania proekologiczne w tym zakresie. Każda grupa wykonała 2 giga - plakaty czyli łącznie powstało ich 10, w tym 2 „żywe”J. Zaangażowanych było 10 nauczycieli. Dzieciaki wykonywały prace zespołowo – aż 80 przedszkolaków wzięło udział w przygotowaniu plakatów. Wszystkie plakaty zostały wykonane mieszanymi technikami – rysowanie kredkami, flamastrami, malowanie farbami, wycinanie, wydzieranie, collage.

Już od wielu lat organizujemy zbiórkę zużytych baterii – w tym roku pobiliśmy rekord – uzbieraliśmy aż 189 kilogramów!!!

galeria z realizacji zadania poniżej

CZERWIEC

Eko latawiec

O tym jak  latawce z makulatury chciały polecieć aż pod chmury!

8 czerwca nasze przedszkole ruszyło w plener, na zielone swawole.

Do Hermanówki na cały dzień - w domu ktoś został? Chyba tylko leń.

Tam wśród zieleni i śpiewu ptaków były warsztaty eko przedszkolaków.

Tworzyły dzieci (ok.80) z paniami swymi (10 nauczycielek) latawce nowe – recyklingowe.

Stare kartony – to był początek, aby latawców nakręcić wątek.

Stare gazety i reklamówki to były naszych latawców główki.

Na nich powstały uśmiechy, oczy, no i z pociętej folii warkoczyk.

Tak też wśród śmiechów, dziecięcej wrzawy 10 latawców jest do zabawy.

Każdy próbował wprawić je w ruch, ale potrzebny był wiatru dmuch.

Jeden podrzucał, drugi przykucał, a inny z drzewa latawce zrzucał.

10 latawców chciało do chmur, ale nad nami był jakby mur!

Jeden z latawcem jak wicher pędził, drugi wokół osi się kręcił.

Nie odleciały jednak do chmur, mocno je trzymał solidny sznur.

Nawet maluchy je testowały (22dzieci), ale latawce jakoś przetrwały.

Przed nami przecież kolejne dni i może któryś zrobi w końcu  frrrrrrrrr.

 

 Organizatorom konkursu, paniom oraz dzieciom z białostockich przedszkoli, które wspólnie z nami brały udział w  wykonywaniu zadań konkursowych, serdeczne podziękowania za wspaniałą rywalizację i życzenia powodzenia, przesyłają dzieci i pracownicy PS 56.

galeria z realizacji zadania poniżej 

 

 

 

 
loading