wyszukajPrzedszkole Samorządowe nr 31

Przedszkole Samorządowe nr 31 w Białymstoku mieście sie na osiedlu Sady Antoniukowskie. Naszą wizją jest "Nasze przedszkole to zdrowie i ekologia na co dzień".

Nasza placówka ciągle się rozwija. Realizując różne programy i projekty dążymy do zapewnienia zdrowotnych i bezpiecznych warunków w przedszkolu; upowszechniamy założenia edukacji ekologicznej w domu i w przedszkolu, dbamy o zdrowy i ekologiczny styl życia; zapoznajemy dzieci z negatywnym wpływem zanieczyszczeń środowiska na rozwój psychofizyczny człowieka.

Włączamy w realizację rodziców jako partnerów w realizacji zadań edukacji ekologicznej i prozdrowotnej.

Szczegółowe informacje na temat naszych działań na stronie internetowej www.ps31.bialystok.pl

MARZEC

Pomysły na wykorzystanie butelki PET

W zajęciach plastycznych z wykorzystaniem plastikowej butelki wzięły udział 3 grupy - 45 przedszkolaków. Prace powstawały pod okiem 6 pań nauczycielek oraz 3 pań  techniczek . Każda z grup miała inne zadanie do wykonania. Grupa 3-latków  (wprowadzona w tematykę Kosmos) stworzyła 5 rakiet kosmicznych  ozdobionych farbą oraz „kosmicznym pyłem” , wykonanych z eko odpadów: butelek, papieru, rolek po papierze.

Grupa dzieci 4-letnich, w nawiązaniu do aktualnej tematyki, stworzyła doniczki ze szczypiorkiem. Przedszkolaki sadziły cebulki w  wyciętych butelkach napełnionych ziemią, następnie  ozdabiały je. Powstało 16 eko doniczek.

Dzieci z grupy 3 stworzyły wazony z kolorowymi kwiatami, ozdabiając je plasteliną, wycinankami- powstało 12 prac.

Tworzenie prac dostarczyło nie lada radości, pobudziło kreatywność dzieci oraz zainteresowanie maluchów. Jedynym problemem  było doprowadzenie zadań do końca przez poszczególne dzieci, z racji na okres grypowy panujący w przedszkolu.

galeria z realizacji zadania poniżej

 

Ekologiczny Pokaz Mody

Pierwszego dnia wiosny, 21 marca o godzinie 10.00 w Przedszkolu Samorządowym nr 31 odbył się ekologiczny pokaz mody. W uroczystości uczestniczyły wszystkie przedszkolaki obecne w tym dniu, 96 osób. Każda z VI grup miała reprezentanta ekologicznego stroju zrobionego z odpadów segregowanych. Sześć nauczycielek starannie wykorzystało surowce wtórne tj.: nakrętki, papier, wytłaczanki, folie, reklamówki, gazety, sznurek czy plastikowe kubeczki wykonując 6 strojów. Pomimo krótkiego poranka podczas, którego stroje zostały wykonane charakteryzowały się starannością, precyzją oraz wyjątkowością.  Każdy z uczestników zaprezentował ekologiczny strój przed publicznością przechadzając się po rozścielonym dywanie za co otrzymał ogromne brawa. Pokaz mody zakończyło pamiątkowe zdjęcie.

galeria z realizacji zadania poniżej

 

Teatrzyk ekologiczny

Dzień Ziemi – 22 kwietnia dzieci z grupy drugiej( 20 osób wraz z 3 paniami) zorganizowały zajęcia plastyczne. Zadaniem przedszkolaków było  stworzenie sceny oraz pokolorowanie postaci występujących w teatrzyku pt. „Królewna Śmieszka i Ekoludki” . Teatrzyk  miał charakter edukacyjny,  celem było uwrażliwienie przedszkolaków na to, jak ważne jest dbanie no przyrodę, nie zaśmiecanie jej dla dobra wszystkich żyjących na niej istot. Po wykonaniu kukiełek dzieci wspólnie wcielały się w rolę postaci występujących w teatrzyku. Maluchom taka forma zabawy bardzo się spodobała.

 Przedszkole zebrało 205 kg makulatury.

galeria z realizacji zadania poniżej

MAJ

Lekcja edukacyjna o bateriach

W lekcji edukacyjnej na temat zagrożenia płynącego z niewłaściwego zagospodarowania zużytych baterii brała udział jedna grupa, 23 dzieci. Lekcja została przeprowadzana przez jednego nauczyciela, a motywem przewodnim był wpływ zużytych baterii na środowisko i zdrowie człowieka. Dzieci dowiedziały się dlaczego powinny segregować baterie, ile ziemi oraz wody zanieczyszcza jedna bateria, jakie szkodliwe substancje wchodzą w skład baterii. Sukcesem przeprowadzonych zajęć było dostarczenie na kolejny dzień dużej ilości baterii i umieszczenie ich w specjalnie przeznaczonym do tego pudełku.

galeria z realizacji zadania poniżej

Plakat edukacyjny

21 dzieci pod opieką 2 pań z grupy III z PS 31 wykonało 4 plakaty dotyczące zagrożeń płynących z niewłaściwego zagospodarowania zużytych baterii. Część przedszkolaków z zaangażowaniem przyklejała wycięte wcześniej ilustracje, przedstawiające sprzęt elektroniczny działający na baterie. Pozostała część dzieci rysowała, jaki wpływ ma nieumiejętne użytkowanie baterii.

Dzieci w wieku przedszkolnym nie mają świadomości, jakie skutki niosą nieumiejętnie gromadzone zużyte baterie.

galeria z realizacji zadania poniżej

 
loading