wyszukajPrzedszkole Samorządowe nr 22

Przedszkole Samorządowe nr 22

Przedszkole Samorządowe nr 22 z wczesnym kształtowaniem gotowości do nauki czytania mieści się przy ulicy Łąkowej 17 w Białymstoku. Jesteśmy nowoczesnym przedszkolem przyjaznym dzieciom. Naszą społeczność tworzy cześć grup przedszkolnych, do których uczęszczają dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Cechuje nas ciepła atmosfera, dobra współpraca z rodzicami oraz duża ilość bezpłatnych zajęć dodatkowych, wśród których każdy przedszkolak znajdzie coś dla siebie. Nasi wychowankowie są bardzo dobrze przygotowani do podjęcia nauki w szkole. Na co dzień realizujemy wiele programów profilaktyczno - terapeutycznych, m.in. "Bezpieczny Przedszkolak", "Co warto jeść?", "Przyjaciele Zippiego". Od 2011 roku posiadamy certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie.

Eko-Biżuteria na Dzień Kobiet

W dniach 7-8 marca 2017  w Przedszkolu Samorządowym Nr 22 w Białymstoku odbyły się warsztaty tworzenia eko biżuterii, w których udział wzięło 22 dzieci z grupy V. By móc stworzyć biżuterię, potrzebne były plastikowe butelki, zbędne już chusty i materiały, korki. Warsztaty przeprowadziła nauczycielka Marta Gryniewicka.

Każdy wykonał po parze kolczyków i bransoletce. Bransoletki robione były z plastikowych butelek. Wycięte wcześniej przez nauczycielkę obręcze z butelek ozdabialiśmy za pomocą nawijania i przyklejania do nich fragmentów tkanin i ubrań. Kolczyki składają się z korka, drucików i bigla. Nauczycielka pomagała dzieciom w mocowaniu korka na drucie. Dzieci ozdabiały korek cekinami, przyklejając je klejem do tekstyliów.

Udział w warsztatach dał dzieciom możliwość rozwijania kreatywności, a zarazem był wspaniałą okazją do dyskusji na temat segregowania odpadów i możliwości ich ponownego, nietypowego wykorzystania w celu stworzenia czegoś nowego. „Eko-biżuteria” okazała się wspaniałym pomysłem na prezent z okazji Dnia Kobiet, dzieci podarowały swoje wytwory mamom. Rodzice przedszkolaków wykazali się zaangażowaniem w zbieranie korków.

 Eko-przedstawienie na I Dzień Wiosny

W dniu 23.03.2017r. w Przedszkolu Samorządowym nr 22 w Białymstoku odbyła się generalna próba ekologicznego przedstawienia w której wzięło udział 12 dzieci z gr. VI i dwoje dzieci z gr. V. Scenariusz eko przedstawienia stworzony był w oparciu o bajkę  pt. ,,Dobre rady na złe odpady, czyli ekologiczny Kapturek” (autor nieznany). Przedstawienie przygotowały: Dorota Grześ i Kinga Krawczenko.

W ramach zaplanowanych działań przedszkolaki przygotowały drzewa i krzak, wykorzystując do tego celu kartonowe pudła, kolorowy papier i jednorazowe zielone reklamówki z których powstały liście. Z kartonowych pudeł dzieci, z pomoca nauczyciela, zrobiły śmieciarkę, która była wykorzystana jako istotny element przedstawienia. Główni bohaterowie bajki, Zielony Kapturek i wilk mieli stroje częściowo zrobione z worków. W rolę narratorów wcieliły się dzieci przebrane za drzewa i krzak.

Akcja bajki rozgrywa się w lesie. Kapturek idąc przez las zauważyła leżące śmieci. Dziewczynka zaobserwowała, że to wilk wyrzuca je ze swojej nory. Czym prędzej pobiegła do leśniczego z prośba o pomoc. Zielony Kapturek wraz z leśniczym wytłumaczyli wilkowi, że śmieci należy wyrzucać do kosza, a żeby uzyskać lepsze efekty należy je posegregować.

Celem tego przedstawienia było kształtowanie u dzieci świadomości ekologicznej. Poprzez przygotowania i udział w eko przedstawieniu dzieci zyskały wiedzę na temat  recyklingu  i  dowiedziały się jakie materiały można przerobić. Rodzice chętnie zaangażowali się w przygotowanie eko przedstawienie przynosząc puste butelki, opakowania po zużutych produktach oraz przygotowując odpowiednie stroje dla dzieci w odcieniach zielonych i brązowych.

Eko-warsztaty

W warsztatach twórczego recyklingu udział wzięło 20 dzieci. Zajęcia poprowadzone były przez 2 nauczycielki: Annę Piotrowicz i Małgorzatę Kondrusik.

Celem zajęć było wykorzystanie gazetek reklamowych, z których wykonano 2 plecione koszyczki. Dzieci podczas zajęć zwijały papier w rurki, następnie przy pomocy nauczycielek wyplatały koszyczki. Każde dziecko miało możliwość wykonania kolejnych etapów pracy. Jednak w zależności od indywidualnych predyspozycji, wybierane były te czynności, które dostarczały dziecku najwięcej satysfakcji. W zajęcia zaangażowani byli również rodzice, którzy dostarczyli materiałów do pracy.

Największym sukcesem było uświadomienie i zachęcenie dzieci do innych działań zmierzających do powtórnego wykorzystania papieru.

Eko-gra

W dniach 10-11 maja  w Przedszkolu Samorządowym Nr 22 w Białymstoku przygotowywaliśmy i graliśmy w planszową grę dydaktyczną o segregacji odpadów. W zabawie  udział wzięło 20 dzieci z grupy V. Zajęcia  przeprowadziła nauczycielka Marta Gryniewicka.

Do stworzenia gry niezbędne były dziecięce pomysły. Na początku stworzyliśmy pola z ilustracjami na tekturze (z zadaniami, pytaniami i zagadkami do rozwiązania), a następnie zaprojektowaliśmy planszę, którą był przedszkolny dywan. Plansza składała się z  pól, które wyznaczone były poprzez linie przyklejone taśmą papierową. Na niektórych polach znajdowały się ilustracje – zadania przygotowane przez dzieci.

Udział w przygotowaniach i grze dał dzieciom możliwość pogłębienia wiedzy z zakresu segregacji odpadów oraz ochrony przyrody, a zarazem był wspaniałą okazją do stworzenia własnej gry. „Gra o segregacji odpadów” okazała się wspaniałym pomysłem na aktywne poznawanie aktualnych sposobów segregacji odpadów i przypomnienie sobie symboli umieszczanych na kontenerach śmieci.

Eko-kwiatki

W dniach 24.05 i 25.05 przedszkolaki z gr. IV i V robiły w ramach konkursu ekologicznego  kwiatek dla mamy.  Do zrobienia kwiatów wykorzystano plastikowe butelki patyczki po lodach oraz wytłaczanki. Nauczycielki wspomogły pracę dzieci wycinając kwiaty z plastikowych butelek i wytłaczanek. Następnie dzieci owinęły zielona bibułą łodygę kwiatka a potem każde dziecko pomalowało swój kwiatek farbą. Rodzice chętnie zaangażowali się przynosząc potrzebna materiały (butelki po wodzie i wytłaczanki po jajkach). Przeprowadzone zajęcia sprawiły dzieciom wiele radości. Dzieci mogły nadać drugie życie niepotrzebnym, zużytym przedmiotom i przekonały się po raz kolejny, że można z nich zrobić coś ładnego. Dzieci z dumą wręczyły swoim mamom wykonane przez siebie kwiaty. W ramach zajęć przedszkolaki miały okazje utrwalić wiedzę na temat segregacji śmieci.

 

 
loading