wyszukajPrzedszkole Samorządowe nr 20

Przedszkole Nr 20 to jedno z mniejszych przedszkoli Miasta Białystok. Funkcjonują tu dwa oddziały 3,4-latków - i 5,6-latków.

Kameralne, przytulne, kolorowe daje poczucie bezpieczeństwa i radosnego współistnienia w grupie. Wyposażone w sprzęt, kąciki zabaw, pomoce dydaktyczne, instrumenty, dostosowane do wieku wychowanków oraz umożliwiające ich wszechstronny rozwój. Placówka cieszy się dobrą opinią wśród rodziców i społeczności lokalnej.

Zapewniamy wysoką jakość nauczania i wychowania w rodzinnej atmosferze. Uczymy dzieci optymizmu, wiary i zaufania we własne siły oraz otwartości na potrzeby innych.

Nasi wychowankowie są zawsze bardzo dobrze przygotowani do podjęcia nauki w szkole, śmiało podejmują wyzwania otaczającego świata i zawsze są EKO.

MARZEC

Pomysły na wykorzystanie butelki PET

W zadaniach nt.  „Pomysły na wykorzystanie butelki plastikowej” wzięły udział wszystkie przedszkolaki (50 dzieci) z Przedszkola Samorządowego nr 20 w Białymstoku oraz 4 nauczycieli. Wykonane zostały następujące prace:

 1. „Zielony ogródek” - zrobiono pojemniki na sadzonki z plastikowych butelek poprzez ozdobne cięcie na potrzebnej wysokości.
 2. „Kwitnące drzewo” - wykonano kwiaty i pień z pociętych butelek i pomalowanych farbą – kwiaty wycięto z dna butelki, pień i liście z pozostałej części, środek kwiatka – zakrętka. Wszystko zmontowane na tekturowym rulonie.
 3. „Grzechotanki” - do pustych butelek wsypano materiał sypki: kasza, makaron, piasek, kamyki, groch, fasola, klocki – stworzone instrumenty posłużą do zabaw z dźwiękami.

            Dzieci, rodzice i nauczyciele z zaangażowaniem gromadzili potrzebne materiały. Realizacja wszystkich zadań odbyła się bez przeszkód i sprawiła dzieciom ogromną frajdę.

galeria z realizacji zadania poniżej

 

Ekologiczny Pokaz Mody

 

W zadaniu p.t.  „Ekologiczny pokaz mody” brały udział wszystkie przedszkolaki (50 dzieci) z Przedszkola Samorządowego nr 20 w Białymstoku oraz 4 nauczycieli. Wykonane zostały następujące prace:

 1. „Bajkowy pokaz mody” - wspólnie wykonano stroje bajkowym postaciom. Do ich stworzenia wykorzystano makulaturę. Bajkowy pokaz mody odbył się na dworze u króla, gdzie zaprezentowały się w swoich nowych strojach: król, królowa, rycerz, dobra wróżka i smok. Zaproszeni goście mieli ekologiczne nakrycia głowy i różdżki.

 2. „Ekologiczna Marzanna” - wykonano ją z elementów makulaturowych i drewnianych. Prezentacja jej stroju odbyła się ulicami osiedla.

  Rodzice pomogli w gromadzeniu makulatury. Stroje wykonywano w zespołach. Prezentowana moda wzbudziła wśród dzieci wiele radości oraz zainteresowanie mieszkańców osiedla.

galeria z realizacji zadania poniżej

KWIECIEŃ

Wykorzystanie kartonu

W zadaniach n.t.  „Co można wyczarować z kartonu?” wzięły udział wszystkie przedszkolaki (50 dzieci) z Przedszkola Samorządowego nr 20 w Białymstoku oraz 4 nauczycieli. Wykonane zostały następujące prace:

 1. „Statek kosmiczny” - utworzono konstrukcję z pudeł kartonowych, oklejono i pomalowano farbą oraz wycięto okna.
 2. „Dom dla lalek” - wykorzystano pudła kartonowe oraz tekturę, mebelki zrobiono z rolek oraz pudełeczek kartonowych, które oklejono lub pomalowano
 3. „Pociąg” - połączono ciąg z pudeł kartonowych, doklejono koła, pomalowano.
 4. „Tajna skrytka” - zbudowano „bazę” z pudeł kartonowych.

          Dzieci, rodzice i nauczyciele z zaangażowaniem gromadzili potrzebne materiały. Realizacja wszystkich zadań odbyła się bez przeszkód i sprawiła dzieciom ogromną frajdę.

galeria z realizacji zadania poniżej

 

Teatrzyk ekologiczny

"Królewna Śmieszka i Ekoludki" – to kukiełkowe przedstawienie jakie wystawiły "Starszki" naszego przedszkola z okazji "Światowego Dnia Ziemi". Z wielkim zaangażowaniem przygotowały teatrzyk, kukiełki, scenografię. Przedstawiały postacie pozytywne oraz tzw. "czarne charaktery". Celem przedstawienia było uświadomienie dzieciom potrzebę dbania o środowisko, ukazanie negatywnego wpływu człowieka na różne jego elementy oraz wzbogacenie wiedzy na temat ochrony przyrody. W przedsięwzięcie zaangażowena była grupa starszaków (25 dzieci) oraz nauczyciele.

W naszym przedszkolu aranżujemy sytuacje, które uczą dzieci rozumienia zależności człowieka i środowiska oraz kształtują postawy odpowiedzialności za jego stan.

W naszym przedszkolu makulaturę zbieramy przez cały rok. Działania te mają na celu w jak najwiekszym stopniu uświadomienie naszym wychowankom oraz całemu srodowisku przedszkolnemu jak bardzo ważne jest oszczędne gospodarowanie zasobami przyrody przez ludzi.

Zachęcamy dzieci do prowadzenia w domach selektywnej zbiórki odpadów oraz uświadamiamy i utrwalamy zachowania proekologiczne. W przedszkolu gromadzimy czystą, suchą makulaturę: gazety czarno-białe i kolorowe, zadrukowane i zarysowane kartki, zniszczone książki, pudła, kartony, gazetki reklamowe, itp. W zbiórke zaangażowane są wszystkie nasze przedszkolaki oraz całe środowisko przedszkolne.

Zebraliśmy 19 kg makulatury. W zbiórkę zaangażowane są wszystkie nasze przedszkolaki oraz całe środowisko przedszkolne.

galeria z realizacji zadania poniżej

MAJ

Lekcja edukacyjna o bateriach

Zajęcie edukacyjne n.t. zagrożeń płynących z niewłaściwego gospodarowania zużytymi bateriami odbyło się 12 maja 2016. Dzieci uświadomiły sobie zagrożenia dla środowiska oraz  wpływ na zdrowie człowieka. Zużyte baterie i akumulatory mogą być szkodliwe dla zdrowia! Zagrożenie dla ludzi i środowiska wynika przede wszystkim z faktu, iż w niektórych rodzajach baterii znajdują się metale ciężkie, a także inne związki, które mogą być szkodliwe, jeśli dostaną się do organizmu w większych stężeniach. Niebezpieczne są również kwasy lub zasady zawarte w elektrolicie, które mają właściwości żrące i korozyjne. Na składowisku śmieci ze skorodowanych baterii uwalniane są metale ciężkie oraz kwasy i przenikają do ziemi i wód gruntowych.

Sposobem, aby chronić środowisko i zdrowie ludzi jest prowadzenie selektywnej zbiórki baterii.

Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem brały czynny udział w proponowanych zadaniach.  W przedsięwzięcie zaangażowana była grupa starszaków (25 dzieci) oraz nauczyciele.

galeria z realizacji zadania poniżej

Plakat edukacyjny

„Zbieramy, nie wyrzucamy” – to tytuł plakatu jaki wykonały przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego nr 20 w Białymstoku. W działaniach wzięły udział dzieci 5 – 6 letnie z grupy „starszaków” oraz nauczyciel.  Plakat został wykonany techniką mieszaną – wycinanie i naklejanie gotowych elementów oraz rysowanie flamastrem i kolorowanie pastelami olejnymi i suchymi. Ideą było ukazanie zagrożeń płynących z niewłaściwego zagospodarowania zużytych baterii dla człowieka i przyrody.  Zadanie wymagało wiedzy, wyobraźni plastycznej oraz sprawności manualnej.  Dzieci pracując w zespole mogły uzupełniać się zdolnościami i umiejętnościami dzięki czemu praca przebiegała sprawnie i sprawiała wiele radości.

            Po zakończonej akcji zbiórki baterii, zważono  je. W sumie zebrano 300  kilogramów. Biorąc pod uwagę, iż nasze przedszkole jest małe (50 przedszkolaków), na jedno dziecko przypadło średnio  6 kilogramów zebranych baterii.

galeria z realizacji zadania poniżej

CZERWIEC

Eko latawiec

Wykonania latawca podjęła się grupa „Maluszków” – 25 przedszkolaków oraz 2 osoby dorosłe. Wspólnie wykonały jeden latawiec wykorzystując tekturę z kartonu, rolek po papierze toaletowym, makulaturę kolorową (gazety), kolorowy papier, resztki bibuły, folię. Panie przygotowały konstrukcję latawca, dzieci oklejały, ozdabiały, próbowały wycinać drobne elementy. Próba latawca odbyła się w słoneczne przedpołudnie. Niestety było całkowicie bezwietrznie i nasz latawiec nie potrafił unieść się w powietrzu. Praca sprawiła dzieciom dużo przyjemności, chociaż była dosyć trudna.

galeria z realizacji zadania poniżej

 

 

 
loading