wyszukajPrzedszkole Samorządowe nr 10

Przedszkole istnieje od 1967 roku. Mimo upływu lat jest to przedszkole nowoczesne i dostosowane do potrzeb dzieci.

Przestronny ogród przedszkolny jest miejscem zabaw dzieci, a także wszelkich uroczystości i spotkań. Nauczycielki pracują nowoczesnymi metodami dostosowanymi do potrzeb i możliwości dziecka np. Metoda Dobrego Startu M. Bogdanowicz itp.

Realizujemy również programy profilaktyczne np. "Bezpieczny Przedszkolak", ``Czyste powietrze wokół nas``, `Co warto jeść``. Dzieci uczestniczą też w cyklicznych zajęciach interaktywnych. Nasze dzieci brały udział w wielu konkursach gdzie otrzymały mnóstwo nagród oraz wyróżnień.

Nasze przedszkole wspiera rodzinę w procesie wychowania i nauczania oraz stwarza wychowankom optymalne warunki do prawidłowego, wszechstronnego rozwoju.

MARZEC

Pomysły na wykorzystanie butelki PET

W zajęciu wzięło udział około 50 dzieci w wieku 3 oraz 5 i 6 lat. Dzieci wspomagały 4 nauczycielki. Wykonano 3 prace plastyczne: sandały, torebka na ramię oraz zajączki. Do wykonania prac zużyto około 30 plastikowych butelek. Dzieci samodzielnie wycinały z butelek bazę do torebki i obuwia. Następnie za pomocą sznurków, bibuły oraz kolorowej tasiemki  udekorowały buty oraz torebkę. W dalszej kolejności przewlekły sznurowadła przez otwory wycięte w plastikowych butelkach. Tak powstały sznurki do butów oraz paski do torebki. Maluszki zaś wykonały króliczki. Bazą do powstania tej pracy była pomalowana na biało butelka. Następnie przykleiły główki oraz łapki. Nie napotkaliśmy żadnych problemów  w trakcie realizacji zadania konkursowego. Wręcz przeciwnie zajęcia bardzo przypadły dzieciom do gustu. Myślimy, że częściej będziemy wykorzystywać butelki plastikowe do tworzenia bardzo interesujących prac plastycznych.

galeria z realizacji zadania poniżej

 

Ekologiczny Pokaz Mody

24.03.2016r w naszym przedszkolu odbył się Ekologiczny Pokaz Mody. W pokazie wzięły udział 4 grupy przedszkolne czyli około 70 dzieci i 6 nauczycieli. Małe modelki i modele prezentowali stroje ekologiczne, wykonane z produktów, które na co dzień wyrzucamy na śmieci. Prezentowane stroje ekologiczne wykonane były z  gazet, folii, nakrętek, pudełek, płyt CD, kubków, sznurków, butelek w bardzo oryginalny i ciekawy sposób. Na pokazie można było zobaczyć strój ekologiczny sportowy, wieczorowo-wizytowy,  codzienny itp. Ciekawym dodatkiem było nakrycie głowy, biżuteria i buty z surowców wtórnych. Dzieci prezentujące stroje zostały nagrodzone gromkimi brawami przez przedszkolaków. Wszystkim jego uczestnikom towarzyszył świetny humor oraz radość z wykonanej pracy.

galeria z realizacji zadania poniżej

 

KWIECIEŃ

 

Wykorzystanie kartonu

W zajęciach twórczego recyklingu pod hasłem „Statek kosmiczny, dom dla lalek czy tajna skrytka – pomysły na wykorzystanie kartonu” wzięło udział około 80 dzieci z grupy 3 oraz 5 i 6 -latków pod okiem 6 nauczycielek oraz rodzice. Przygotowano 6 prac plastycznych z wykorzystaniem kartonu: różowy robot, wózek dla lalek, telewizor + pilot, rakieta, łaciata krowa, kołyska dla lalek. Prace wykonywano w czasie wolnym od zajęć a także w czasie zajęć dydaktycznych. Pomysły na niektóre prace podpowiadały same dzieci bądź ich rodzice. W czasie realizacji tego zadania konkursowego niewątpliwym sukcesem okazał się pomysł włączenia rodziców w nasz projekt. Rodzice pomogli nam w zbiórce potrzebnego surowca-makulatury, ale również bardzo chętnie włączyli się do ogłoszonego przez nas wewnątrzprzedszkolnego konkursu rodzinnego  na „Z ekologia na pan brat” z wykorzystaniem materiałów do  recyklingu.

galeria z realizacji zadania poniżej

 

Teatrzyk ekologiczny

22 kwietnia 2016 wspólnie świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji odbyło się  w przedszkolu przedstawienie pt„Świeże powietrze, czysty las – kochamy Was”. W przygotowaniach do teatrzyku brały udział 4 grupy przedszkolne i wszystkie nauczycielki. Kolejny raz przekonaliśmy  się jak bardzo zanieczyszczone środowisko wyrządza szkodę ludziom, zwierzętom i roślinom, utrudniając im życie. Przypomnieliśmy sobie także zasady i konieczność segregowania odpadów.  Chcemy być przyjaciółmi naszej planety, dlatego też wszystkie przedszkolaki złożyły przyrzeczenie „Młodego Ekologa”, którego będą przestrzegać. Następnie każda grupa przedszkolna przedstawiła piosenki i wiersze związane z segregacją śmieci. Na zakończenie nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu ekologicznego „Z ekologią za pan brat” i wręczenie nagród.  Dzień był bardzo wesoły i bardzo ekologiczny.

Zebraliśmy także makulaturę -120kg.

galeria z realizacji zadania poniżej

MAJ

Lekcja edukacyjna o bateriach

W dniu 12 maja w naszym przedszkolu odbyła się lekcja ekologiczne odnośnie zagrożeń płynących z niewłaściwego zagospodarowania baterii. W lekcji wzięły udział dwie grupy: 4-5 latki oraz 5-6 latki. W lekcje zaangażowane były 4 nauczycielki. Zajęcia poprowadziła Pani Bateria (przebrana nauczycielka).  Pan Bateria wyjaśniła dzieciom dlaczego baterie są niebezpiecznie, gdzie należy je wyrzucać i dlaczego. Wyjaśnia także jakie są rodzaje baterii, że należy sprawdzać urządzenia czy czasem baterie w nich nie pozostały. Następnie Pani Bateria zaproponowała trzy zadania do wykonania: posegregowanie rozsypanych na dywanie baterii, elektrośmieci oraz pozostałych odpady do odpowiednich pudeł. Kolejne zadania to: stworzenie z rozsypanki sylabowej zdania-Zbieraj baterie oraz ułożenie puzzli „Bateria”. Dzieci miały też okazje pobawić się w małych badaczy i w ten sposób uświadomić sobie jak szkodliwe są baterie dla człowieka i środowiska. Pani Bateria opowiadała o tym, że bateria zawiera substancje szkodliwe.  Tłumaczyła, że każda bateria ma krótkie zastosowanie i szybko trafia do kosza, a naszym zadaniem jest dopilnowanie aby był to odpowiedni kosz, tak aby złe substancje nie trafiły na zwykłe śmietniska. Na koniec dzieci wykonały własny pojemnik na śmieci z kartonowego pudełko i w odpowiedni sposób go oznakowały. A Pani Bateria zaproponowała, aby dzieci przyniosły z domu zużyte baterie i wrzuciły je do wykonanego pudełka.

galeria z realizacji zadania poniżej

Plakat edukacyjny

 Pod koniec maja wszystkie grupy przedszkolne wraz z rodzicami zaangażowali się  w przygotowanie plakatów informacyjnych na temat zagrożeń płynących z niewłaściwego zagospodarowania zużytych baterii. Celem tej pracy było podniesienie świadomości ekologicznej dzieci w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami w postaci zużytych baterii i zużytych akumulatorów.

Wykonano 4 plakaty. Technika prac różnorodna: rysowanie kredkami, malowanie farbami, naklejanie gotowych elementów. W przedszkolu zakończono także zbiórkę baterii – w sumie zebrano 100kg.

 galeria z realizacji zadania poniżej

CZERWIEC

Eko latawiec

Pomysł na wykonanie latawca ekologicznego to już ostatnie zadania w ramach konkursu „Nasze przedszkole jest EKO”. Tym razem w zadanie zaangażowały się 3 grupy: 3, 4-5 i 5-6 latków,   czyli uczestniczyło w nich około 70 przedszkolaków z 6 paniami nauczycielkami. Powstały trzy rodzaje latawców: pierwszy z reklamówki foliowej  i  bibuły i stelażem z patyczków, drugi z czarno-białej gazety i kolorowych papierków po cukierkach oraz stelażem z niepotrzebnych listewek, ostatni z kolorowych czasopism. Uczestnicy projektu tj. przedszkolaki, po raz kolejny wykazali się dużym zaangażowaniem i pomysłowością. Nie zabrakło też fantazji dziecięcej, która towarzyszyła naszym dzieciakom. Niestety  nie mieliśmy możliwości wypróbowania naszych latawców gdyż zastała nas burza. Ale pomimo wszystko wykonanie tego zadania dostarczyło wszystkim dużo radości i satysfakcji.

galeria z realizacji zadania poniżej

 

 

 
loading