Gniazda do selektywnej zbiórki odpadów

Ilustracja do artykułu gniazda.jpg

Obowiązkowa selektywna zbiórka polega na wyselekcjonowaniu suchych surówców, szkła opakowaniowego (słoiki, butelki), odpadów zielonych oraz odpadów wielkogabarytowych.

Dodatkowo prowadzona jest dobrowolna zbiórka w położonych na terenie całego Białegostoku punktach selektywnej zbiórki odpadów surowcowych. W 730 punktach zbierane są odpady opakowaniowe z papieru i tektury oraz odpady opakowaniowe z tworzyw sztucznych i metali.


Niebieski kontener: papier i tektura:
gazety i czasopisma książki zeszyty i inny papier, tekturę, torebki papierowe, papier pakowy pudełka kartonowe i tekturowe, ścinki drukarskie, papier biurowy i kserograficzny     opakowań z jakąkolwiek zawartością, lakierowanego lub foliowanego papieru, tapet, kalki, zatłuszczonego papieru pieluch i innych artykułów higienicznych worków po gipsie, cemencie, papieru faxowego, termicznego. Bardzo ważne jest, żeby makulatura nie była mokra – wilgotność to istotny parametr jej jakości - oraz aby razem z papierem nie trafiły do pojemnika żadne zanieczyszczenia mechaniczne (np. metale, szkło, tekstylia, piasek), chemiczne (np. kleje, farby) czy mikrobiologiczne (pleśń czy grzyby).     

Żółty kontener: tworzywa sztuczne, odpady wielomateriałowe, metale.
Opakowania wielomateriałowe/ kartony po płynnej żywności - powinny być opróżnione, puste butelki plastikowe po różnych napojach (np. typu PET),puste butelki plastikowe po kosmetykach i środkach czystości (np.: po szamponach, płynach), plastikowe opakowania po żywności (np.: kubki po jogurtach, margarynach), folie i torebki z tworzyw sztucznych, folie aluminiową, czyste kanistry plastikowe, kapsle z butelek oraz metalowe i plastikowe nakrętki opakowania stalowe i aluminiowe (puszki, pudełka, folie itp), drobny złom żelazny i metale kolorowe.     opakowań po medykamentach, sprzętu agd, styropianu, opakowań pod ciśnieniem, opakowań i butelek po olejach i smarach, puszek i pojemników po farbach i lakierach, opakowań po środkach chwasto - i owadobójczych. Mycie nie jest konieczne – dobrze, aby były względnie czyste, ale drobne zanieczyszczenia zawartością im nie zaszkodzą.

 

MAPA GNIAZD DO DODATKOWEJ SELEKTYWNEJ ZBIÓRKI ODPADÓW

Powrót na początek strony