wyszukajPrzedszkole Niepubliczne nr 6 im. bł. Bolesławy LamentPrzedszkole Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny jest przedszkolem katolickim.

W pracy odwołujemy się do spuścizny pedagogicznej bł. Bolesławy Lament, która mówi, że "podstawą wychowania dziecka ma być miłość Boga i bliźniego.

Dajemy dzieciom możliwość samorealizacji, współpracy z innymi, kreatywnego myślenia, działania, uczestniczenia w ciekawych zajęciach i spotkaniach z interesującymi ludźmi. Pracujemy na autorskim programie wychowania przedszkolnego.

 

MARZEC

Pomysły na wykorzystanie butelki PET

Wiosna zbliża się więc każdy z nas zabiera się do wiosenno-świątecznych porządków, a wiele skarbów można znaleźć. Dzieci z naszego przedszkola z nauczycielami „wyszperały” butelki, z których zrobiliśmy elementy dekoracji do przedstawienia ekologicznego „Leśne Ludki”. W zajęciach brały udział 3 grupy czyli ok. 60 dzieci i 6 nauczycieli. Z pojedynczych butelek zrobiliśmy muchomory (malowane nóżki i czerwone kapelusze) i z 2 butelek jeżyka (malowana butelka i doklejane butelkowe kolce) , oraz świnkę zabłąkaną w lesie. Najstarsza grupa zrobiła konika z kilkunastu butelek (Łączenie butelek folią do pakowana i przyklejanie ich do siebie). Praca ta przyniosła nam wiele radości i nauczyła nas, oprócz dbania o środowisko, współdziałania w procesie tworzenia. Każdy był odpowiedzialny za jakąś część zadania, musieliśmy ze sobą rozmawiać, dzielić się pomysłami i godzić na ustępstwa. Nauczyła nas ona zgodnej pracy w grupie.  Problemem było zbyt dużo butelek, których nie mogliśmy wykorzystać. Zobaczyliśmy jaki stanowią one problem kiedy wykorzystujemy je tylko raz.

galeria z realizacji zadania poniżej

 

Ekologiczny Pokaz Mody

Ekologiczny pokaz mody w naszym przedszkolu był przedsięwzięciem, w które zaangażowali się zarówno nauczyciele, jak i rodzice. Uczestniczyło w nim 20 dzieci, 3 nauczycieli i 2 rodziców. Stroje i dodatki przygotowywaliśmy wraz z dziećmi w terminie od 8 do 16.03. Finałowy pokaz natomiast odbył się w sali 4-latków 17.03.

Przygotowaliśmy 6 strojów, do wykonania których wykorzystaliśmy: gazety, folię bąbelkową, papier, nakrętki, metalowy stelaż do parasola, folię aluminiową, worki na śmieci, tekturowe rolki. Eleganckim dodatkiem do naszych strojów były: parasol oklejony gazetami, kaszkiet zrobiony na szydełku z pasków folii, oraz opaska i szelki wykonane z wikliny papierowej.

Pokaz mody został uwieczniony na zdjęciach przez Państwa Magdalenę i Piotra Koszczuków- rodziców małej modelki Mai.

W zbiórkę nakrętek zaangażowali się rodzice wraz z dziećmi ze wszystkich grup przedszkolnych. Można wrzucać je do specjalnie oznakowanego pojemnika znajdującego się na korytarzu.

galeria z realizacji zadania poniżej

KWIECIEŃ

Wykorzystanie kartonu

Z górą śmieci można się wspaniale bawić. Okazało się, że karton można wykorzystać na wiele sposobów. Tym razem w zajęciach twórczego recyklingu wzięło udział łącznie 55 dzieci w 3 różnych grupach. Pomagało im 9 nauczyciel, a powstały dom i domek oraz rakieta. Najmłodsza grupa 3/4-latkki wykonała dom dla Jasia i Małgosi. Pracy mieli dużo, a zaczęli od malowania ścian farbą, kładli dachówki, na koniec samodzielnie wykonanymi piernikami udekorowali chatkę. Każdy przedszkolak miał swój udział w „budowie” domu, każdy ochoczo łapał za pędzel i mocował dachówki na dachu. Najważniejsza była współpraca więc i efekt widać. Z pracy powstała pokaźna kronika fotograficzna. Druga z grup wykonała domek dla lalki z firanami, elegancką podłogą i dymiącym kominem. Nasza „piękność” ma więc wygodne mieszkanie. Najstarsza grupa miała ochotę wyruszyć na podbój kosmosu. Konstrukcja rakiety trwała dwa dni.  Wycinanie, dopasowywanie i składanie w całość jej elementów przyniosła zamierzony efekt.

galeria z realizacji zadania poniżej

Teatrzyk ekologiczny

Nasza planeta, aby żyć potrzebuje wsparcia. Śmiecić jest  łatwiej niż sprzątać, a śmiecących i bałaganiących jest więcej, niż tych którzy potrafią chwycić za worki, miotły i ściereczki aby sprzątać. Dzień Ziemi był dla nas – 4l, świetną okazją do przypomnienia wszystkim, że Ziemia przed śmieciami już sama się nie obroni. Cały tydzień rozmawialiśmy o ekologii, recyklingu i ochronie środowiska po to, aby na zakończenie być małymi edukatorami naszych rówieśników. Dla dzieci i personelu całego przedszkola, przygotowaliśmy proekologiczne przedstawienie pt.: „Leśne Ludki”. 22 kwietnia grupa Żabek, a więc 20 dzieci, zmieniła się w dobrych i niegrzecznych mieszkańców lasów. Z pomocą i rozwiązaniem konfliktu przybyły „przedszkolaki”  - Biedronki ze starszej grupy. A rzecz była o zaśmiecaniu lasu. „W pewnym lesie, żyły sobie Leśne Ludki, które w harmonii i zgodzie żyły z naturą. Nie trwało to jednak długo. Z obcej krainy zjawiły się małe urwisy, które z kwitnącego i rozśpiewanego lasu zrobiły śmietnisko. Jakie było zdziwienie Leśnych Ludków, gdy po nocy zastały swój las, swój dom tak zaśmiecony. Do zrozpaczonych Ludków przybyły z odsieczą Przedszkolaki uzbrojone w worki na śmieci, rękawiczki i miotły. Sprzątanie ruszyło pełną parą, a na koniec przedszkolaki nauczyły nas, że nie tylko należy sprzątać po sobie śmieci, ale trzeba je jeszcze segregować, „…bo śmieci i odpady nie są jednakowe

Są szklane, papierowe, także plastikowe.

Wiec posłuchaj dobrej rady i segreguj odpady

I od dzisiaj swych śmieci nie wyrzucaj jak leci.”

Nasze wysiłki i wysiłki 3 naszych nauczycieli, którzy nas przygotowali, zostały nagrodzone gromkimi brawami, a od s. Dyrektor oczywiście nie minęła nas słodka niespodzianka.Zajęcia proekologiczne były bardzo atrakcyjne, tak jak atrakcyjne potrafią być śmieci. Ze śmieci można wyczarować niesamowite zabawki, prace plastyczne a do tego  mogą one posłużyć jako eksponaty do przedstawień teatralnych.

Nasze przedszkole również włącza się w zbiórkę makulatury. Oddajemy ją regularnie. Ostatnio w 3 wielkich worach zebraliśmy ok 70 kg makulatury.

galeria z realizacji zadania poniżej 

MAJ

Lekcja edukacyjna o bateriach

Wiemy, że oprócz zwykłych śmieci są również te, bardziej niebezpieczne. W zajęciach na temat zagrożeń płynących z niewłaściwego zagospodarowania zużytych baterii wzięło udział 24 dzieci z najstarszej grupy i 3 nauczycieli.  Rozpoczęliśmy zabawą „Czarodziejski worek” –z zasłoniętymi oczami losowaliśmy zabawki i sprzęty elektroniczne działające na baterie. Nauczyciel demonstrował ich działanie. Zabawki podzieliliśmy na 2 podzbiory: zabawki i inny sprzęt. Odpowiedzieliśmy na pytanie: „dlaczego działają?” rozwiązując krzyżówkę z hasłem- „BATERIA”. Obejrzeliśmy baterie zamieszczone w zgromadzonych przedmiotach. Dokonaliśmy podziału baterii rozróżniając ich rodzaj, wielkość i kształt. Dowiedzieliśmy się, że baterie są jednorazowe i akumulatorki. Wysłuchaliśmy pogadanki o budowie baterii i szkodliwości zawartych w nich substancji metalowych, które powodują różne choroby oraz szkodzą środowisku. Wiemy już że bateria wrzucamy do odpowiednich pojemników i  na tablicy ogłoszeń zamieściliśmy informację o recyklingu baterii w celu poszerzenia wiedzy rodziców.

galeria z realizacji zadania poniżej

Plakat edukacyjny

W dobie rozwiniętej techniki, wiele urządzeń codziennego użytku działa na baterie. Użytkownicy zastanawiają się, co zrobić ze zużytymi bateriami? W ramach kolejnego zadania ekologicznego dzieci z naszego przedszkola, przy pomocy nauczycieli wykonały dwa plakaty informacyjne o prowadzonej w przedszkolu akcji pod hasłem: " Baterie zbieramy o środowisko dbamy" Tym razem w wykonanie zadania, zaangażowanych było 50-cioro dzieci z dwóch grup przedszkolnych ( 3-laki, 5-latki) oraz sześciu nauczycieli. Podczas tworzenia plakatów, dzieci dowiedziały się, że zużytych baterii nie można wyrzucać do zwykłych koszy na śmieci, tylko specjalnie do tego przeznaczonych pojemników, które znajdują sie np. niektórych  w marketach.  Dzieci bardzo chętnie tworzyły plakaty i miały wiele ciekawych pomysłów na ich wykonanie. Ta zabawa dostarczyła im wiele radości i satysfakcji. Nasza placówka w IV EDYCJI  EKOKONKURSU  " Baterie- zagrożenie dla środowiska i ludzi". W ramach zadania dokowego zebraliśmy ich 24 kg.

galeria z realizacji zadania poniżej

CZERWIEC

Ekologiczny latawiec

Tym razem naszym zadaniem konkursowym było wykonanie latawców. Zajęły się tym dzieci z grupy Biedronek. W tym trudnym zadaniu pomagały im trzy osoby dorosłe. Latawce wykonane zostały z patyków od balonów i z plastikowych toreb. Dzieciom dość trudno było posklejać patyki i przykleić do nich folię. Jednak z pomocą dorosłych zadanie zostało wykonane. Wiele radości sprawiła dzieciom zabawa wykonanymi latawcami na przedszkolnym placu zabaw. Nawet udało się puścić latawce tak, że poszybowały dość wysoko. Razem z Biedronkami bawiły się dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych. To zadanie przyczyniło sie  nie tylko do propagowania w dzieciach postaw ekologicznych, ale poprzez radosną zabawę zintegrowały się dzieci z całej placówki.

galeria z realizacji zadania poniżej

 

 

 

 
loading